kapelanikatynscy.pl

W Świątyni Opatrzności Bożej odprawiono Eucharystię w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej

W intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była uroczysta Msza święta. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą Kapelanów Katyńskich.

Słowo „Katyń” niesie za sobą najtragiczniejsze wspomnienia nie tylko dlatego, że Sowieci brutalnie zamordowali polskich jeńców wojennych, a ich ciała wrzucili do bezimiennych mogił, ale dlatego, że prawdę o ludobójstwie przez niemal pół wieku tuszowali.

– Świadomość dotycząca tego, co niesie ze sobą słowo „Katyń”, daje nam także poczucie odpowiedzialności nie tylko za pamięć historyczną, ale za przyszłość – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

Groby katyńskie wołają o to, aby pamiętać o tej zbrodni, by prawda o niej nigdy nie poszła w zapomnienie. Sowieci mordowali w lasach katyńskich również Kapelanów Katyńskich, księży, którzy głosili Dobrą Nowinę w miejscu, gdzie każdy potrzebował Bożej Miłości i nadziei.

– Byli znienawidzeni w sposób szczególny zarówno przez Sowietów, jak i Niemców nie tylko dlatego, że wierzyli, iż mieli wartości, którym byli wierni; ale przede wszystkim dlatego, że właśnie w tych obozach, w tych najtrudniejszych momentach, nieśli pociechę, nadzieję, odprawiali Eucharystię, spowiadali, udzielali Komunii Świętej – wskazała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

W intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była Msza święta.

Biskup polowy Wojska Polskiego, ks. bp Wiesław Lechowicz, w trakcie homilii wskazywał, że katyńscy kapelani są podobni do Apostołów – Piotra i Jana. Poszli za Jezusem. Poszli, bo powiedział „Idźcie na cały świat”.

– Nie wiedzieli, choć część przypuszczała, że te krańce świata staną się krańcem ich dotychczasowego życia – oznajmił ks. bp Wiesław Lechowicz.

W Panteonie Wielkich Polaków odsłonięto tablicę upamiętniającą Kapelanów Katyńskich. Tablica będzie wołać o prawdę i sprawiedliwość.

– Będzie przypominała prawdę o polskich duchownych heroicznie świadczących o wierze i kierujących się miłością aż do końca – podsumował ks. bp Wiesław Lechowicz.

W Zbrodni Katyńskiej zginęło łącznie 33 duchownych, w tym 23 kapłanów rzymskokatolickich.

TV Trwam News

drukuj