fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Nowa kaplica na Jasnej Górze – ku czci św. Jana Pawła II

Na Jasnej Górze została otwarta nowa kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Znajduje się w niej m.in. relikwiarz z krwią Papieża Polaka.

Jasna Góra była dla św. Jana Pawła II szczególnym miejscem. Chcąc oddać mu hołd, otwarta została tu nowa kaplica poświęcona jego osobie. Znajduje się w niej wielki obraz Papieża Polaka w ornacie z logo 6. Światowych Dni Młodzieży, które odbył się w Częstochowie dokładnie 30 lat temu w 1991 roku.

Przywołujemy tu to wydarzenie, bo było ono przełomowym. Papież otworzył drzwi Chrystusowi także dla młodych ze Wschodu. Pamiętamy to ważne wydarzenie, które wywarło wpływ na całe duszpasterstwo także Jasnej Góry – powiedziała Izabela Tyras, dyrektor biura prasowego Jasnej Góry.

W centrum kaplicy znajduje się ołtarz i ambona.

Są także relikwie krwi św. Jana Pawła II oraz jego pastorał, który ofiarował tu w 1983 roku, a więc podczas II pielgrzymki do Polski – zaznaczyła Izabela Tyras.

Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej Wały Jasnogórskie. Ołtarz i stacje drogi krzyżowej ufundował Węgier Dabróka Lászlo, konfrater zakonu paulinów, wykonał je zaś Varga Gábor, węgierski rzeźbiarz. W niedzielę dokonano poświęcenia i otwarcia kaplicy. [czytaj więcej]

Ojciec generał zakonu paulinów podczas uroczystości poświęcenia tej kaplicy przypomniał o tym, że ma ona być miejscem spotkania pielgrzymów ze św. Janem Pawłem II, by tak jak on uczyć się zawierzenia Matce Bożej, oddania wszystkiego Panu Bogu, powtarzać wraz z nim to „Totus Tuus”, które stało znane się na całym świecie – dodała dyrektor biura prasowego Jasnej Góry.

Radości z otwarcia kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II na Jasnej Górze nie kryją sami pielgrzymi.

– Ojciec Święty był bardzo związany z Jasną Górą. Wszyscy pielgrzymi, którzy tu przyjeżdżają, przy okazji też nawiedzą to miejsce, więc ja się osobiście bardzo cieszę. Szczególne miejsce, można się pomodlić i popatrzeć na bardzo piękny portret i relikwiarz. Według mnie bardzo ładnie – powiedziała pani Teresa, pielgrzym.

Kaplica dedykowana jest w sposób szczególny grupom narodowościowym. Będą w niej gromadzone pamiątki, które tak licznie pozostawił po sobie na Jasnej Górze sam św. Jan Paweł II. Najcenniejsze dary, takiej jak m.in.: przestrzelony pas papieskiej sutanny, na którym widnieją ślady krwi, znajduje się przy obrazie Pani Jasnogórskiej. Z kolei inne, jak papieskie BMW, ofiarowane Paulinom przez ks. kard. Stanisława Dziwisza można, oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha.

TV Trwam News

drukuj