fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Nowa kaplica św. Jana Pawła II na Jasnej Górze

W sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie poświęcono dziś nową kaplicę św. Jana Pawła II. Znajduje się w niej m.in. relikwiarz z krwią świętego.

„Prosimy, aby to miejsce było odnajdywaniem duchowej drogi Jana Pawła II, zawierzenia Bożej Matce, Maryi” – modlił się podczas Mszy świętej poprzedzającej poświęcenie kaplicy generał zakonu paulinów, o. Arnold Chrapkowski.

Ojciec Arnold Chrapkowski OSPPE zauważył, że mija kolejny papieski październik, a dokonująca się zmiana pokoleniowa powoduje, że Jan Paweł II (1920-2005) staje się powoli Papieżem z odległej przeszłości.

„To dlatego dzisiaj na Jasnej Górze poświęcamy kaplicę jemu dedykowaną” – zaznaczył, podkreślając, że „nie chodzi o zewnętrzne mury, ale o to, byśmy wraz z nim odkrywali Boga”.

„Papieskie słowa zawierzenia <<Totus Tuus>> tak mocno wybrzmiewają tu przed obliczem jasnogórskiej Maryi. Te słowa były nie tylko programem całego jego życia, ale był to jego sposób na życie” – powiedział generał zakonu paulinów.

Przypomniał, że pielgrzymowanie Jana Pawła II na Jasną Górę naznaczone było „wielkimi treściami, które zawsze dotykały rozmaitego zniewolenia: politycznego, moralnego, duchowego, jak i spraw wolności, którą w pełni odzyskujemy tylko w Jezusie Chrystusie”.

„Niech ta nowa przestrzeń modlitwy – Kaplica św. Jana Pawła II – będzie przestrzenią wolności. Miejscem, gdzie odnajdziemy na nowo pełną wolność Dzieci Bożych” – podsumował o. Arnold Chrapkowski.

Kaplica św. Jana Pawła II znajduje się pomiędzy Wieczernikiem a Kaplicą Sakramentu Pokuty. Zdaniem przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego, OSPPE lokalizacja dobrze wpisuje się w to, co św. Jan Paweł II mówił o Jasnej Górze – że to konfesjonał i ołtarz narodu, bo zadaniem każdego sanktuarium – a zwłaszcza tego o zasięgu międzynarodowym – jest tworzenie warunków do nawrócenia i przemiany życia.

„Pragniemy, by to dziedzictwo Jana Pawła II, jego nauczanie nigdy nie zostało zapomniane, bądź pomniejszone” – powiedział o. Samuel Pacholski OSPPE.

Wyraził nadzieję, że pamiątki związane z osobą Jana Pawła II zgromadzone na Jasnej Górze przyczynią się do utrwalania tej pamięci i szerokiej recepcji papieskiego nauczania.

Kaplica przeszła gruntowny remont. Ściany zdobi wapienny kamień, a lukarny ozdobione są herbami Jana Pawła II, zakonu paulinów oraz znakiem maryjnym. Centrum nowej kaplicy stanowi ołtarz i ambona. Pośrodku umieszczony został relikwiarz z krwią Papieża i jego dewizą „Totus Tuus” – „Cały Twój”. Obok jest replika krzyża – pastorału, znaku papieskiej posługi i władzy, który Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 r.

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest duży obraz z wizerunkiem uśmiechniętego Jana Pawła II w ornacie z logo VI Światowego Dnia Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński.

Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej jasnogórskie wały. Ołtarz i stacje drogi krzyżowej ufundował Węgier Dabróka Lászlo – konfrater zakonu paulinów, wykonał je zaś węgierski rzeźbiarz Varga Gábor.

„Jan Paweł II jest dla mnie Papieżem, który bardzo dotknął mojego życia i życia naszej ojczyzny. Dla Węgrów pozostanie ciągle mocnym znakiem Bożego działania. Jeżeli zaczniemy wprowadzać w życie jego nauczanie, zbliżymy się do Matki Najświętszej i samego Boga” – powiedział Dabróka Lászlo.

Według założeń kaplica ma służyć m.in. pielgrzymom z zagranicy – będą mogli celebrować tam Msze św. w swoich narodowych językach.

Na Jasnej Górze są dziesiątki wotów i pamiątek związanych z Janem Pawłem II, które gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini – zgromadzili w muzeach: 600-lecia oraz Bastionie św. Rocha. Te najcenniejsze: przestrzelony podczas zamachu pas sutanny, różaniec i złote serce – umieszczone są obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak rower kolarski czy czarne BMW E34. Samochód przekazał na Jasną Górę w 2010 r. ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ale wcześniej nie był publicznie prezentowany. Od niedawna można go oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha.

Papieskie BMW (rocznik 1992) pokonało ok. 55 tysięcy kilometrów. W tym samochodzie, specjalnie dla Papieża, zamontowano dodatkową lampkę dla pasażera, gdyż Jan Paweł II, podróżując, starał się wykorzystywać na pracę także i ten czas.

Samochód na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV00906 został wyposażony w napęd na cztery koła. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. Pojazd o takim oznaczeniu był wyposażony w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. BMW dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji.

Jan Paweł II korzystał z tego samochodu przez 10 lat między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu.

Na wystawie zatytułowanej „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński” obok samochodu zobaczyć można także inne pamiątki związane z Janem Pawłem II – m.in. trony papieskie z pielgrzymek na Jasną Górę, ornaty i dary, które otrzymywał podczas podróży apostolskich.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl