Tablica Ślubów Narodu

W czasie tegorocznych uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej 26 bm. zostanie poświęcona tablica Ślubów Narodu, której inicjatorem jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze trwa nowenna, która jest duchowym przygotowaniem do niedzielnych uroczystości odpustowych.

Jasnogórska nowenna przez uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma charakter narodowy. Jak wyjaśnia o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów, Polacy przeżywają obecnie trudny czas i z wielkim niepokojem patrzą w przyszłość. Dzisiaj, wobec sytuacji podważania podstawowych wartości i naturalnego porządku moralnego, istnieje konieczność dawania odważnego świadectwa życia w duchu Ewangelii, potrzeba także naszego duchowego zaangażowania w zmagania o prawo do obecności Boga w przestrzeni publicznej. Nasza odpowiedź dokonuje się m.in. poprzez udział w narodowej nowennie. Przybywają na nią poszczególne parafie częstochowskie, ale docierają także ci, którzy pieszo, na rolkach, rowerem, konno pokonali nawet kilkaset kilometrów.
W czasie nowenny bardzo mocno podkreślana jest sprawa obrony życia ludzkiego i rodziny. – Miarą prawdziwej wolności i prawdziwej demokracji jest poszanowanie życia poczętych, jeszcze nie narodzonych dzieci. Rozbicie rodziny jest zawsze ogromną klęską narodu – przypomniał w jednej z katechez wygłoszonych z okazji nowenny ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Żyjemy bez wątpienia w czasach bardzo wyrafinowanego sporu o życie i swoistego zmagania się kultury życia i kultury śmierci. Nie trzeba wiele przekonywać, że Sługa Boży kard. Wyszyński i bł. Jan Paweł II byli ludźmi odważnego i niestrudzonego serca, odważnymi obrońcami życia wskazując na jego świętość i nienaruszalność jako daru Boga – mówił ks. abp Wacław Depo. Dzisiaj, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, na Jasną Górę przybędzie Matka Boża w znaku kopii Częstochowskiej Ikony, która pielgrzymuje przez świat w obronie cywilizacji ,życia. Peregrynacja ta, nazwana „Od Oceanu do Oceanu”, przebiega od Władywostoku do Fatimy, a obecnie trwa jej polski etap. Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej odbędą się w niedzielę. Ich doniosłym momentem będzie poświęcenie tablicy Ślubów Narodu, której inicjatorem jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego. – Tablica została ufundowana na okoliczność 70. rocznicy powstania Instytutu, jego służby Kościołowi i Ojczyźnie. Będzie umieszczona na dziedzińcu przed kaplicą Matki Bożej, po prawej stronie przed wejściem. Na tablicy jest zamieszczony pełny tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 roku – zaznacza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Poświęcenie tablicy odbędzie się bezpośrednio przed Sumą pontyfikalną, której o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie będzie przewodniczył ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. Homilię podczas uroczystej Eucharystii wygłosi ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Małgorzata Bochenek
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl