Środowa Audiencja z Ojcem Św. Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!

Dzisiaj przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny wzywanej pod imieniem Królowej. Święto zostało wprowadzone niedawno, pomimo starej tradycji i pobożności. Zostało ono bowiem ustanowione przez Czcigodnego Piusa XII w 1954 roku na zakończenie Roku Maryjnego i wyznaczone na dzień 31 maja. Powiedział on przy tej okazji, że Maryja jest Królową bardziej niż inne stworzenia z racji wywyższenia Jej duszy i doskonałości otrzymanych Bożych darów. Ona nie przestaje rozdawać wszystkich skarbów swej miłości i zatroskania o ludzkość. Obecnie, po reformie posoborowej kalendarza liturgicznego, zostało ono umieszczone w ósmym dniu po Wniebowzięciu NMP, aby podkreślić ścisły związek królowania Maryi z wyniesieniem Jej duszy i ciała u boku Jej Syna. W Konstytucji dogmatycznej Lumen gentium czytamy: „Niepokalana Dziewica(…)wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego” (nr 59).

Tutaj znajduje się podstawa dzisiejszego święta: Maryja jest Królową, ponieważ jest złączona w wyjątkowy sposób ze swoim Synem zarówno w ziemskiej wędrówce, jak i w niebieskiej chwale. Wielki święty z Syrii, Efrem Syryjczyk stwierdza, że królewska godność Maryi wynika z Jej boskiego macierzyństwa: Ona jest Matką Pana, Króla królów (por. Iz 9, 1-6), i ukazuje nam Jezusa jako nasze życie, zbawienie i nadzieję. Już Sługa Boży Paweł VI w Adhortacji apostolskiej Marialis Cultus wspominał: „W Maryi Pannie wszystko odnosi się do Chrystusa i od Niego zależy: mianowicie ze względu na Niego Bóg Ojciec od wieków wybrał Ją na Matkę pod każdym względem świętą, a Duch Święty przyozdobił darami, jakich nikomu innemu nie udzielił” (nr 25).

A teraz zapytajmy się: co oznacza określenie „Maryja Królowa”? Czy jest to tylko jeden z wielu tytułów, a korona to następny element dekoracyjny? Co on oznacza? Czym jest owa królewskość? Jak zostało już powiedziane, tytuł ten jest konsekwencją Jej zjednoczenia z Synem i bycia w Niebie, tzn. w komunii z Bogiem. Ona uczestniczy w odpowiedzialności Boga za świat i w miłości Boga względem świata. Bycie „królem” czy „królową” kojarzy się powszechnie z posiadaniem władzy, bogactwa. Nie takiego rodzaju jest królewskość Jezusa i Maryi. Spójrzmy na Chrystusa Pana, którego królewskość i bycie królem utkane jest z pokory, ze służby i z miłości; przede wszystkim oznacza służenie, pomaganie, miłowanie. Przypomnijmy sobie, że Chrystus został ogłoszony Królem na krzyżu poprzez napis wykonany przez Piłata: „Król Żydowski” (por. Mk 15,26). W tamtym momencie na krzyżu ukazał, że jest On królem. A jakim On jest królem? Cierpiąc z nami, za nas, miłując nas aż do końca; w ten sposób panuje i staje się prawdą, miłością i sprawiedliwością. Wspomnijmy inny też moment, kiedy podczas Ostatniej Wieczerzy pochyla się, aby umyć nogi swoim uczniom. Tak więc godność królewska Jezusa nie ma nic wspólnego z królewską władzą ziemskich możnowładców. Jezus jest królem, który służy swoim podwładnym, jak okazał podczas całego swojego życia. To samo odnosi się do Maryi: jest Ona Królową przez służbę Bogu i ludzkości; jest Królową miłości, która żyje darem złożonym z siebie samej dla Boga, aby wejść w Boży plan zbawienia człowieka. Aniołowi odpowiada: „Oto ja, służebnica Pańska”, a w Magnificat śpiewa: „Bóg wejrzał na uniżenie swojej służebnicy”. Ona wspomaga nas. Jest królową właśnie przez miłowanie nas, wspomaganie nas w każdej naszej potrzebie; jest naszą siostrą, pokorną służebnicą.

I tak dotarliśmy do punktu, który daje nam odpowiedź na to, w jaki sposób Maryja realizuje to królewskie zadanie służby i miłości. Czuwając nad nami, swoimi dziećmi: dziećmi, które zwracają się do Niej w modlitwie, by Jej dziękować lub prosić o matczyne wsparcie i niebieską pomoc, gdy zagubiły może drogę, gdy są przygniecione cierpieniem lub lękiem z powodu smutnych i niespokojnych perypetii życiowych. W pogodzie ducha czy w ciemnościach życia zwracamy się do Maryi, powierzając się Jej nieustannemu wstawiennictwu, aby u swego Syna wyprosiła nam wszelką łaskę i miłosierdzie konieczne dla naszego pielgrzymowania po drogach świata. Do Tego, który rządzi światem i ma w swym ręku losy wszechświata, zwracamy się z ufnością przez Dziewicę Maryję. Ona od wieków jest wzywana jako Królowa Niebios; oprócz modlitwy różańcowej osiem razy jest wymieniana w Litanii loretańskiej jako Królowa Aniołów, Patriarchów, Proroków, Apostołów, Męczenników, Wyznawców, Dziewic, Wszystkich Świętych i Rodzin. Rytm tych starożytnych wezwań i modlitw codziennych, jak np. Witaj, Królowo, pomaga nam zrozumieć, że Najświętsza Dziewica jako nasza Matka będąca u boku swego Syna Jezusa w chwale nieba jest z nami zawsze w codzienności naszego życia.

Tytuł Królowej jest więc tytułem ufności, radości, miłości. I wiemy, że ta, w której ręku po części są losy świata, jest dobra, że nas kocha i wspomaga w naszych trudnościach.

Drodzy przyjaciele, pobożność maryjna jest ważnym elementem życia duchowego. W naszej modlitwie nie przestawajmy zwracać się do Niej z ufnością. Maryja nie przestanie wstawiać się za nami u swego Syna. Patrząc na Nią, naśladujmy Jej wiarę, pełną otwartość wobec Bożego planu miłości, Jej wspaniałomyślne przyjęcie Jezusa. Maryja jest Królową Nieba bliską Bogu, ale jest także Matką bliską każdemu z nas, kochającą nas i słuchającą naszego głosu. Dziękuję Wam za uwagę.

Pozdrowienia:

Po polsku:

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Najświętszej Maryi Pannie Królowej zawierzam was, tu obecnych, wasze rodziny i waszą ojczyznę. Poddając się pod Jej matczyne panowanie, radujcie się Jej opieką i Bożym błogosławieństwem! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Po francusku:

Drodzy pielgrzymi języka francuskiego, w dniu kiedy liturgia wspomina Najświętszą Maryję Pannę, przywołując Jej tytuł Królowej, zachęcam was, ażeby z nabożeństwa do Niej uczynić istotny element swojego życia duchowego. Zwracajcie się do Niej z ufnością! Naśladujcie jej wiarę i szlachetność, przyjmując Jezusa do waszego życia! Ona jest Królową Nieba, bliską Bogu, ale jest również Matką bliską każdemu z nas, Matką, która nas kocha i wysłuchuje. Wszystkim, a w szczególności służbie ołtarza i grupie modlitewnej Padre Pio przybyłej z Nancy, życzę udanego pobytu i szczęśliwego zakończenia wakacji!

Po angielsku:

Witam wszystkich angielskojęzycznych pielgrzymów obecnych na dzisiejszej audiencji, szczególnie grupy z Demokratycznej Republiki Konga, Nigerii, Japonii i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pozdrawiam także młodych ministrantów z Malty i ich rodziny. Dzisiaj Kościół czci Królewską godność Najświętszej Maryi Dziewicy. Niechaj modlitwy Naszej Pani wiodą nas w naszej pielgrzymce wiary, abyśmy mogli uczestniczyć w zwycięstwie Jej Syna i królować razem z Nim w Jego odwiecznym Królestwie. Dla Was wszystkich upraszam obfitego błogosławieństwa Bożego!

Po niemiecku:

Z radością pozdrawiam wszystkich pielgrzymów i turystów języka niemieckiego, którzy przybyli na tę audiencje do Castel Gandolfo. Kościół obchodzi dzisiaj wspomnienie Maryi Królowej. Jest to ósmy dzień od Święta Jej Wniebowzięcia. W Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium czytamy: „Maryja została wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby być jeszcze bardziej upodobnioną do swojego Syna, Pana panów” (LG 59). Tak jak królestwo Chrystusa w pełni jest przeniknięte przez pokorę, służbę i miłość i rożni się od ziemskich królestw i władców, tak również jest z Maryją. Jest Ona Królową w służbie Bogu i ludziom. Jest Królową miłości, która żyje swoim oddaniem się Bogu i tak włącza się w plan zbawienia ludzi. Jako Królowa Nieba jest całkiem bliska Bogu. Jako matka, która was kocha i zna, niech będzie także dla was wszystkich bardzo bliska. Jej macierzyńskie błogosławieństwo niech wam towarzyszy na wszystkich drogach.

Po hiszpańsku:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów języka hiszpańskiego, a w szczególności grupę z bazyliki Matki Bożej Bolesnej z Aspe, a także pielgrzymów z Hiszpanii, Meksyku i innych państw Ameryki Łacińskiej. Zapraszam wszystkich do zanoszenia modlitw za wstawiennictwem Najświętszej Dziewicy, którą dziś wspominamy jako Królową; Niech Maryja jako Matka Króla królów przedstawia nasze modlitwy, powierzając je sercu swojego Boskiego Syna, i strzeże nas w naszym ziemskim pielgrzymowaniu. Niech Bóg wam Błogosławi!

Po portugalsku:

Kochani pielgrzymi języka portugalskiego, serdeczne powitanie i pozdrowienie dla was wszystkich. Dzisiaj czcimy Naszą Panią Królową Nieba i Ziemi, która za przykładem Swego Syna Jezusa, Pana Wszechświata, objawia swe królowanie poprzez pokorę, służbą i miłość. W waszych modlitwach nie przestawajcie kierować się do Niej z zaufaniem. Niech Dziewica Maryja czuwa nad każdym z was. I niech Bóg was błogosławi.

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj