Ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

W Polsce i zagranicą obchodzono uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystości odbyły się w m.in. na Jasnej Górze, we Lwowie i Jerozolimie.

Obchodzone 3 maja uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja ukazują nierozerwalny związek dziejów naszego narodu i opieki Matki Bożej. W Kościołach w Polsce i zagranicą modlono się w intencji ojczyzny i ponawiano Akt Oddania Najświętszej Matce.

Główne uroczystości odbyły się na Jasnej Górze. Mszy św. na szczycie przewodniczył ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP. W homilii zwrócił uwagę na maryjność narodu polskiego. Mówił o bogactwie Kościoła polskiego, które opiera się na tradycji, ufności Maryi i sile narodu, dzięki którym istniejemy jako państwo. Zwrócił uwagę na szczególny wkład ludzi świeckich w dzieło ewangelizacji, szczególnie w zakresie mediów, które są kosztownymi środkami ewangelizacji.

– Nie stać było Kościoła na sprawne radio, czy katolicką telewizję. Ale i tu okazało się, że bogactwem Kościoła jest lud prosty pogardzany często przez potentatów ideologii antykościelnych. To dzięki tym ludziom funkcjonują dziś w Polsce radia diecezjalne i zakonne, działa telewizja Trwam i tyle innych dobrych dzieł. Korzystajmy z tych zdobyczy mądrze i odważnie, czytajmy katolickie tygodniki „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, “Idziemy” i inne oraz sięgajmy po katolicką książkę. Nie kupujmy wrogo nastawionych do wiary i Kościoła gazet, bo w ten sposób popieramy ich ideologię – apelował ks. abp Józef Michalik.

Apelował o to, by zabiegać o dobro narodu. Krytykował polityków, którzy nad interes państwa przedkładają interes partii.

– Narodom potrzebni są mądrzy i oddani przywódcy, a prawdziwi przywódcy narodu pierwsi ponoszą ofiary i podejmują wysiłki służby na rzecz całego narodu. Zanika dziś niestety patriotyzm, miłość ojczyzny gotowa do poświęceń, a zarazem zanika poczucie godności Polaka, powoli umiera człowiek w człowieku – stwierdził ks. abp Józef Michalik. WIĘCEJ 

W sanktuarium licheńskim 150 osób otrzymało biało-czerwone flagi. W ten sposób księża marianie postanowili uczcić przypadającą w tym roku 150. rocznicę powstania styczniowego.

Ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium, powiedział że ważne jest, aby kultywować narodowe tradycje, a przez takie akcje można na nowo budować ducha patriotyzmu wśród rodaków. W homilii zaapelował do zgromadzonych w świątyni wiernych o pozytywne podejście do czasów, w których przyszło nam aktualnie żyć. Zwrócił uwagę, iż „należy dziękować Bogu za to, że możemy żyć w wolnym kraju”.

Dodał także, że ogromny szacunek należy się naszym przodkom za ich ofiarę, którą ponieśli w imię wolności swojej ojczyzny, m.in. w trakcie walk prowadzonych podczas powstania styczniowego, którego w tym roku obchodzimy 150. rocznicę. Zaakcentował także fakt, że Matka Boża, począwszy od momentu przyjęcia przez Polskę chrztu, była nazywana Królową Polski, a Polacy zawsze uciekali się do Niej w trudnych dla kraju chwilach.

Podczas Mszy św. odprawionej w legnickiej katedrze ks. bp pomocniczy Marek Mendyk mówił, że trzeba się modlić za ojczyznę i polskie elity. W homilii mówił o biblijnych i historycznych korzeniach kultu maryjnego, mocno związanego z polską tradycją.

 – W naszej przeszłości narodowej znajdujemy szereg wydarzeń świadczących o szczególnej opiece Matki Najświętszej nad naszym krajem: od słynnego potopu szwedzkiego i bohaterskiej obrony Jasnej Góry do czasów najnowszych. Niejeden raz w historii naszego narodu mieliśmy sposobność doświadczyć opieki Maryi. Nie zawiodła nas w żadnej dramatycznej, trudnej sytuacji – powiedział ks. bp Marek Mendyk.

Odnosząc się do czasów współczesnych oraz do obecnej sytuacji w Polsce ks. biskup podkreślił, że trzeba modlić się o wielkich i mądrych przywódców, o odnowę moralną naszego narodu. Trzeba też często stawiać pytania o Polskę i o polskie elity. – Jest to nasze prawo i nasz obowiązek, zaznaczył ks. biskup marek Mendyk.

Wezwał też do nieustannej modlitwy w intencji Ojczyzny, młodzieży i polskiej szkoły. Eucharystia zakończyła się modlitwą za Ojczyznę ułożoną przez ks. Piotra Skargę. Majowe święto uczciła też Kapela znad Baryczy. Eucharystia poprzedzona był modlitwą w intencji Ojczyzny, którą prowadziła wspólnota Krucjaty Różańcowej.

Podczas Mszy św. na Starym Rynku w Toruniu ordynariusz diecezji ks. bp Andrzej Suski wyjaśnił, że nie da się zbudować jasnej przyszłości Polski, gdy podcina się korzenie etyczne, z których się wyrasta. Podkreślił, że chrześcijaństwo kształtowało i nadal formuje duchowość Polaków.

Ks. bp Andrzej Suski zaznaczył, że dzięki Maryi odkrywamy siebie i  miłość do Ojczyzny”. Podkreślił, że Ojczyzna – siedziba przodków, to ziemia i ludzie, których łączą silne więzi, mocne korzenie.

– W jeden naród łączy nas mowa polska, wspólna historia i wartości chrześcijańskie. Masy narodu mówiły jak my dzisiaj. Wieki minęły, a ta mowa przetrwała w naszych ustach. Trzeba tę mowę ojczystą kochać, czytać dzieła naszej literatury i nie wykreślać ich z programów nauczania, trzeba dbać o czystość języka i o to, by nasza mowa nie byłą przepełniona jadem i wulgaryzmem  – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Ordynariusz toruński przypomniał, że historia Polski jest pełna wzniosłych czynów, wielkości i dobrobytu, ale nie brakuje w niej i chwil słabości, upadku.

– Trzeba, by historia bez białych plam trafiała do wszystkich Polaków Brak uczciwości w przekazywaniu historii narodu prowadzi do dramatów, bo nie da się budować przyszłości bez znajomości własnych korzeni – dodał ks. bp Andrzej Suski.

Przed Mszą św. przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki zgromadzili się przedstawiciele „Solidarności”, którzy przemaszerowali do tablicy upamiętniającej demonstracje jakie miały miejsce w Toruniu przed 31 laty. WIĘCEJ 

Po Mszy św. rozpoczęła się uroczystość wojskowa z koncertem Orkiestry Garnizonu Toruń. Potem uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek Nowomiejski, gdzie odbył się pokaz sprzętu wojskowego i poczęstunek wojskową grochówką.

Mimo deszczowej pogody około 800 turystów i pielgrzymów z różnych zakątków Polski uczestniczyło we Mszy św. w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Groniu Jana Pawła II. Liturgii w Kaplicy Ludzi Gór u podnóża Leskowca w Beskidzie Małym przewodniczył ks. prof. Stanisław Hałas SCJ z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Zachęcał, by podczas Eucharystii powierzyć Panu Bogu całą naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków.

– Pragniemy także na tym szczególnym miejscu, które upamiętnia i przybliża nam postać bł. Jana Pawła II, powierzyć opiece Bożej kolejnego już jego następcę Papieża Franciszka – mówił ks. Stanisław Hałas.

Wierni dziękowali za beatyfikację Jana Pawła II oraz modlili się w intencji rychłej jego kanonizacji. Na beskidzki Groń dotarli dziś pielgrzymi indywidualni oraz grupy, m.in. z Chrzanowa i Suchej Beskidzkiej.

Mszę świętej w intencji ojczyzny w katedrze rzymskokatolickiej we Lwowie przewodniczył ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

 – Chcemy korzystać z życia, które jest Eucharystią, a Eucharystia to ciągle obecne pośród nas Zmartwychwstanie. (…) Należy budzić w ojczyźnie to, co jest owocem Zmartwychwstania” – powiedział ks. abp.

We Mszy św. uczestniczyli mieszkańcy Lwowa, którzy wystawili poczty sztandarowe działających tu polskich organizacji, licznie zgromadzeni turyści z Polski, posłowie na Sejm RP, oraz dyplomaci.

Po Mszy św. przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie udali się pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie złożono kwiaty w polskich barwach narodowych.

Za ojczyznę modlono się Przy Bożym Grobie w Jerozolimie. Eucharystia sprawowana była we franciszkańskim kościele Najświętszego Zbawiciela. Koncelebrowało ją 15 kapłanów. Wzięli w niej udział: grupa sióstr zakonnych, kilkudziesięciu pielgrzymów oraz przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej z Tel Awiwu na czele z ambasadorem.

W homilii o. Nikodem Gdyk OFM przypomniał wielowiekowe związki Polski z Ziemią Świętą oraz szczególne umiłowanie przez Polaków Matki Bożej. Na zakończenie Mszy uczestnicy odśpiewali hymn „Boże coś Polskę”.

W świątyniach różnych wyznań w woj. podlaskim odbywają się okolicznościowe modlitwy związane z obchodami 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W intencji Ojczyzny modlą się katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie.

Prawosławni w intencji ojczyzny modlili się w piątek przed południem w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku. W tym roku nie odbyło się, jak zazwyczaj, nabożeństwo, bo prawosławni obchodzą uroczystość Wielkiego Piątku. W ten dzień w cerkwiach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna.

Podobne cerkiewne uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się także w innych miastach województwa podlaskiego, m.in. w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i Sokółce.

Uroczysta Msza św. katolicka odprawiana jest w białostockiej bazylice archikatedralnej i bezpośrednio poprzedza główne wojewódzkie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rokrocznie odbywają się one wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, który stoi nieopodal bazyliki.

Rano przedstawiciele władz województwa złożyli kwiaty przy tzw. zielonym pomniku Konstytucji 3 Maja, który znajduje się w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Zielony pomnik powstał na początku lat 20. ubiegłego wieku z zasadzonych drzew, trzech dębów w trójkącie i kręgu lip. Przed laty swoje przyrzeczenie harcerskie złożył tu, pochodzący z Białegostoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Muzułmański Związek Religijny przypomina na swojej stronie internetowej, że Konstytucja 3 Maja potwierdziła muzułmanom wolność wyznania, choć jeszcze bez praw politycznych (pełnię tych praw nabyli na podstawie Konstytucji Księstwa Warszawskiego z 1807 r., a później Królestwa Polskiego z 1815 r.). Natomiast w niedzielę w Białymstoku odbędzie się uroczyste nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim.

RIRM/PAP/KAI

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl