Uroczystości na Jasnej Górze

Z udziałem księży biskupów na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Eucharystii na jasnogórskim szczycie przewodniczył ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP.

Witając pielgrzymów o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, powiedział że „jasnogórska maryjność jest drogą Kościoła w Polsce”.  Zachęcał, byśmy w dniu święta narodowego spojrzeli na Polskę oczami ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „dla nas po Bogu największa miłość to Polska, musimy po Bogu dochować wierności naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i narodowej kulturze polskiej”.

Homilię wygłosił ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, metropolita przemyski.  Przypomniał historię tytułu Matki Bożej Królowej Polski.  Wskazał na maryjność narodu polskiego.

– Jeśli potrafią być wierni Maryi, na ile potrafią być wierni, odnoszą wielkie duchowe i ziemskie korzyści. Najstarsza polska pieśń to przecież „Bogurodzica”. Na modlitwie, Ewangelii, pieśni maryjnej wielu Polaków uczyło się kultury, współżycia  i wrażliwości ducha. Narody stają się silne, znane i odważne dzięki odwadze i mądrości przywódców czy królów, ale królowie czerpią swą skuteczność i silę z narodu, z jego wierności bez podziałów, jego ofiarnej miłości bez oczekiwania wynagrodzeń i przywilejów  – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Ks. abp przypomniał, że znane są narody bogate i kulturalne, które zniknęły z dziejów historii ponieważ w pewnym momencie zabrakło im mocy ducha, woli życia etycznego i moralnego.  Dodał, że to dla nas wielka lekcja i przestroga. Stwierdził, że dziś niepokoi promowanie życia bez etyki, zasad moralnych; niepokoi „państwo nie mające odwagi uchwalania praw zgodnych z Bożym prawem, naturą ludzką i dobrem narodu”.

– Niepokoić musi i niepokoi brutalizacja życia publicznego i eliminacja Pana Boga z życia tegoż społeczeństwa. Musi niepokoić brak kultury i agresja gdziekolwiek widziana, także wśród partii politycznej, która się staje hańbą ojczyzny. To jest kierunek donikąd. Powiem więcej – to jest droga samozagłady – przestrzegał przewodniczący KEP.

Wyjaśnił, jak powinien wyglądać maryjny naród. Powiedział, że chodzi o akt wiary w Boga, który odwołuje się do pośrednictwa Bożej Rodzicielki. Bóg opiekuje się światem, a dowodem tego były pontyfikaty Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Przewodniczący KEP zwrócił też uwagę na wielkie zainteresowanie z jakim cały świat przyjął wybór Papieża Franciszka. Przestrzegał jednak przed poszukiwaniem sensacji w jego nauczaniu. Wyjaśnił, że dziś wszystkie antykościelne media wmawiają nam, że głównym tematem przepowiadania papieża Franciszka jest bogactwo Kościoła.

– To nie Kościół na całym świecie gromadzi bogactwa i to nie Kościół krzywdzi biednych. Kościół im przez wieki pomaga i nawołuje do pomocy. Przecież dziś na świecie 20 procent ludzi ma do dyspozycji 80 procent bogactw całego świata, i to nie Kościół eksploatuje bogactwa naturalne narodów Afryki, Azji, Rosji czy obu Ameryk. To systemy oparte na antyewangelizacji, systemy egoizmu, zbrojeń, i przemocy wzajemnie się straszą i prześcigają w zagrożeniach, a prości ludzie cierpią przez te zbrojenia niedostatek a nawet głód.  Jakim absurdem jest dopłacanie do ugorów za nieuprawiania ziemi w naszych krajach podczas gdy przez to rośnie bezrobocie, ale ludzie w Afryce czy Azji umierają z głodu – wyjaśnił ks. abp Józef Michalik.

Dodał, że media emitując przekazy o bogactwie Kościoła chcą Papieżem walczyć z Kościołem. Tymczasem bogactwem Kościoła jest jego tradycja, ufność Maryi i siła narodu.

– Kościół w Polsce jest bogaty tradycją, ufnością do Matki Bożej i wiarą, którą trzeba ciągle pogłębiać i ożywiać. Kościół w Polsce jest bogaty ludźmi, którzy klękają przed Bogiem, spowiadają się i pokutują za grzechy, wynagradzają za zło, którego jest tyle w nas samych i na całym świecie. Bogactwem Kościoła są stowarzyszenia i ruchy katolickie (…). Bogactwem Kościoła są świeccy ludzie zbierający podpisy w obronie życia poczętego, czy promujący inicjatywy parlamentarne na rzecz polskiej rodziny. To bogactwo należy do nas i to bogactwo powinniśmy pomnażać, czyli wspierać.  Bogactwem Kościoła są chorzy i samotnie cierpiący, inicjatywy świętych kapłanów i ludzi świeckich zjednoczonych ze swymi biskupami – powiedział ks. abp.

Metropolita przemyski dodał, że dzięki ludziom udaje się wiele dokonać. Dzięki nim wybudowano wiele Kościołów, a także dzieł, w tym medialnych, które są kosztownymi środkami ewangelizacji.

Nie stać było Kościoła na sprawne radio, czy katolicką telewizję. Ale i tu okazało się, że bogactwem Kościoła jest lud prosty pogardzany często przez potentatów ideologii antykościelnych. To dzięki tym ludziom funkcjonują dziś w Polsce radia diecezjalne i zakonne, działa telewizja Trwam i tyle innych dobrych dzieł. Korzystajmy z tych zdobyczy mądrze i odważnie, czytajmy katolickie tygodniki „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Idziemy” i inne oraz sięgajmy po katolicką książkę. Nie kupujmy wrogo nastawionych do wiary i Kościoła gazet, bo w ten sposób popieramy ich ideologię – apelował ks. abp Józef Michalik.

Dlatego – dodał ks. abp – trzeba zabiegać o dobro narodu, a nie o własne interesy. Interes partii, ugrupowania jest zmienny, przelotny i z reguły okazuje się nietrwały, jeśli nie opiera się na zdrowych zasadach moralnych.

– Narodom potrzebni są mądrzy i oddani przywódcy, a prawdziwi przywódcy narodu pierwsi ponoszą ofiary i podejmują wysiłki służby na rzecz całego narodu. Zanika dziś niestety patriotyzm, miłość ojczyzny gotowa do poświęceń, a zarazem zanika poczucie godności Polaka, powoli umiera człowiek w człowieku – stwierdził ks. abp Józef Michalik.

Ks. abp dodał, że wiele jest dziś niepokojących wydarzeń w Polsce, wiele jest zgorszeń, korupcji, kłamstwa i nieprawdy w naszym codziennym życiu, a także w życiu publicznym. Ks. abp Józef Michalik apelował, by nie udawać, że nie widzimy jak „coraz bardziej agresywny sekularyzm na razie jawnie dąży do wypchnięcia wierzących ze sfery publicznej.

Podczas sumy odpustowej ponowiono Milenijny Akt Oddania Matce Bożej, złożono także przyrzeczenie Duchowej Adopcji.

Wśród biskupów obecnych na uroczystości byli m.in.: ks. abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski, ks. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, ks. abp Stanisław Gądecki – wiceprzewodniczący KEP, ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański, ks. abp Edward Ozorowski – metropolita białostocki, ks. abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy, ks abp Tomasz Peta z Kazachstanu. Obecny był także o. Stanisław Dziuba z RPA.

Po południu odbyły się: Droga Krzyżowa na Wałach Jasnej Góry, różaniec w Kaplicy Matki Bożej. procesja eucharystyczna na wałach, Msza św. na Szczycie z homilią abp Wacław Depo, metropolity częstochowskiego. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka.

Tegoroczne świętowanie na Jasnej Górze połączone było ze szczególną modlitwą o pokój na świecie. W Wieczerniku wystawiony został Ołtarz Adoracji Najświętszego Sakramentu „Gwiazda Kazachstanu”. Został on pobłogosławiony i przekazany przedstawicielom episkopatu Kazachstanu. Ołtarz trafi do Ozjornoje. Będzie to trzecie miejsce Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu na świecie w intencji pokoju. Zostało powołane w ramach „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.  Realizuje je Stowarzyszenie Communita Regina della Pace.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl