fot. Tomasz Strąg

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Obchodzimy dziś Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto zostało ustanowione w 1920 roku przez papieża Benedykta XV na prośbę polskich księży biskupów. Uroczystość upamiętnia śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. Centralne obchody odbędą się na Jasnej Górze.

Po napaści Niemiec oraz Związku Sowieckiego w 1939 roku obchody święta były zakazane. Nie uznawały go również komunistyczne władze, a święto obchodzono tylko w liturgii kościelnej.

Jak wskazuje teolog, ks. prof. Jan Machniak, Maryja zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej historii.

– Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski jest dla katolików szczególnym świętem, bo jest związane z Matką Bożą, która otrzymała szczególny tytuł – „Królowej Polski”. Maryja jest Matką Chrystusa, Matką Pana, naszego Zbawiciela. Polacy w szczególny sposób czczą Matkę Bożą, ponieważ oddają się Jej pod opiekę od bardzo dawna, szczególnie od czasu, kiedy na Jasnej Górze spoczął obraz Matki Bożej. Właśnie Matka Boża z Jasnej Góry jest nazywana Królową Polski. To wielka tradycja jeszcze z czasów króla Jana Kazimierza, który w czasach potopu szwedzkiego oddał Matce Bożej pod opiekę cały Polski naród. Nazwał ją wtedy „Matką” i „Królową” – podkreśla kapłan.

1 kwietnia 1656 roku Król Jan Kazimierz podczas Mszy św. w lwowskiej katedrze przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej zszedł z tronu, złożył berło oraz koronę i padł na kolana przed ołtarzem. Zaczynając modlitwę od słów: „Wielka Boga-Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico”, ogłosił Matkę Bożą szczególną patronką Królestwa Polskiego. Ślubował wystarać się u Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej. Śluby zostały spełnione dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1919 roku episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem Królowej Polski. Papież Benedykt XV przychylił się do tej prośby w 1920 roku.

Centralne obchody dzisiejszej Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbędą się na Jasnej Górze. W tym roku będą połączone z narodowym dziękczynieniem za beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego czciciela Matki Bożej.

Mszę św. o godz. 11.00 celebrować będą polscy biskupi na czele z ks. abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym episkopatu, który wygłosi też kazanie. Podczas Eucharystii ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, Za Wolność Kościoła Chrystusowego.

fot. jasnagora.com

RIRM/brewiarz.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl