fot. M.Borawski/Nasz Dziennik

Ks. bp I. Dec: W Sercu Pana Jezusa jest skumulowana miłość Pana Boga do nas

W Sercu Pana Jezusa jest skumulowana miłość Pana Boga do nas, dlatego kult Serca Pana Jezusa jest tak bardzo ważny. On nam przypomina, że skoro Bóg umiłował nas w Sercu swojego Syna, to trzeba ją przekazywać dalej i nakierować naszą wdzięczną miłość do Pana Boga i bliźnich – powiedział ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Obchodzimy dziś Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ciekawe jest to, że Pan Jezus sam się upomniał o kult swojego Serca i to w czasach nowożytnych. Jego wola została wyrażona w objawieniach siostry ze zgromadzenia sióstr wizytek, s. Małgorzacie Marii Alacoque. Były to cztery objawienia w oktawie Bożego Ciała w 1675 roku w Klasztorze w Paray-le-Monial we Francji. Pan Jezus prosił o specjalne święto poświęcone Sercu Pana Jezusa. Zostało ono ustanowione najpierw w Kościele rzymskim i dla Polski. Potem błogosławiony papież Pius IX w roku 1856 ustanowił to święto dla całego Kościoła – wyjaśnił.

Dodał również, dlaczego Pan Jezus upomniał się o to święto.

Pan Jezus widział, co się dzieje w kulturze europejskiej, w kulturze światowej. W czasach nowożytnych nastąpił proces tzw. deifikacji człowieka, który polegał na tym, że te cechy, które dotychczas przypisywano Panu Bogu, zaczęto przypisywać człowiekowi. Przyjęcie takiej postawy musiało się wiązać  z podjęciem walki z chrześcijaństwem, szczególnie z Kościołem katolickim. Ta walka ujawniła się bardzo podczas rewolucji francuskiej, potem w wieku XIX, gdy zaistniała filozofia ateistyczna Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, a także nihilistyczna Fryderyka Nietzschego. Te filozofie dały później sygnał dla wieku XX i powstały na bazie tych filozofii systemy totalitarystyczne, a więc komunizm sowiecki i narodowy socjalizm w Niemczech – podkreślił duchowny.

Zwrócił uwagę, że dzisiaj także jest szczególna potrzeba, żeby oddawać się Sercu Pana Jezusa.

Po pierwszej wojnie światowej mieliśmy cztery oddania Sercu Pana Jezusa. 27 lipca 1920, kiedy groziła nam wojna z bolszewikami i ona rzeczywiście się ziściła. Wtedy właśnie biskupi oddali naród i Kościół w Polsce Sercu Pana Jezusa. Potem 1921 roku ten akt został ponowiony na Małym Rynku w Krakowie. Następnie po II wojnie światowej mieliśmy dwa kolejne oddania – zaznaczył ks. bp Ignacy Dec.

Pasterz senior diecezji świdnickiej wskazał, że Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest bardzo ważna.

W Sercu Pana Jezusa jest skumulowana miłość Pana Boga do nas, dlatego kult Serca Pana Jezusa jest tak bardzo ważny. On nam przypomina, że skoro Bóg umiłował nas w Sercu swojego Syna, to trzeba ją przekazywać dalej i nakierować naszą wdzięczną miłość do Pana Boga i bliźnich – akcentował.

Mija 40 lat od pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Rozpoczęła się ona 16 czerwca 1983 roku i trwała siedem dni [więcej].

–  Ojciec Święty przywiózł wielką nadzieję całemu narodowi, który został upokorzony po tym zrywie wolnościowym, który rozpoczął się od „Solidarności” powstałej  w sierpniu 1980 roku, właśnie rok po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny. Wtedy Papież jakby poderwał naród z kolan i pokazał nam, że powinniśmy być podmiotem i nie klęczeć przed komunizmem. Niestety później wprowadzono stan wojenny, bo chcieli obronić stary system społeczno-polityczny. Jednak wiatru wolności nie udało się im utrzymać. Ojciec Święty, kiedy przyjechał, miał bardzo trudne zadanie, dlatego że tyle osób było internowanych, niektórzy tracili nadzieję, że nic się więcej nie da zrobić, a Papież tchnął nadzieję, nie wzywając do zrywu. To, co powiedział, było umocnieniem i obdarzeniem Polaków nadzieją, że wartości, które atakował i podważał  komunizm, należy bronić i ich strzec, bo one są potrzebne dla życia osobistego, rodzinnego i narodowego – wskazał ks. biskup.

Całą rozmowę z ks. bp Ignacym Decem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl