fot. Krzysztof Gawor/archidiecezja katowicka/TT/EpiskopatNews

Ingres ks. abp. Adriana Galbasa SAC do katedry Chrystusa Króla w Katowicach

Trwa ingres księdza arcybiskupa Adriana Galbasa, metropolity katowickiego, do archikatedry pod wezwaniem Chrystusa Króla w Katowicach. Wydarzenie transmituje Telewizja Trwam.

W środę, 31 maja br., Nuncjatura Apostolska w Warszawie podała do wiadomości decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji ks. abp. Wiktora Skworca z urzędu biskupa diecezjalnego archidiecezji katowickiej w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. Na mocy wcześniejszych decyzji Papieża jego następcą został ks. abp Adrian Galbas SAC, który od grudnia 2021 r. pełnił funkcję koadiutora archidiecezji katowickiej.

We wspomnianym słowie do diecezjan ks. abp Adrian Galbas SAC zwrócił uwagę, że objął archidiecezję katowicką w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, które można nazwać świętem „wyjścia”. Maryja, po wypowiedzeniu „fiat” w czasie Zwiastowania, że zostanie Matką Zbawiciela, wyruszyła w niełatwą drogę, by opowiedzieć innym o wielkich dziełach, jakich doświadczyła, o Bogu, którego poznała i którego kocha, ale także by posłuchać o tym, jak Bóg działa w życiu innych.

„Ta scena jest obrazem Kościoła. To Kościół synodalny, Kościół, który wychodzi i idzie; który nieustannie jest w drodze. Kościół spotkania. Taki Kościół chciałbym razem z Wami budować tu, na Górnym Śląsku. Na moim Śląsku” – zadeklarował nowy arcybiskup katowicki.

Dodał, że jest to Kościół, do którego każdy jest zaproszony i w którym każdy znajdzie swoje miejsce.

„Kościół, który jest skoncentrowany na Chrystusie i chce Go głosić. Kościół, który nie zamyka ani nawet nie przymyka oczu na problemy, ale też nie pozwoli, aby one go sparaliżowały i zatrzymały w misji głoszenia Dobrej Nowiny. Kościół, który – mocą łaski Bożej – wciąż się odbudowuje i odnawia, który uparcie pragnie większej doskonałości i do niej dąży” – wyjaśnił.

Ks. abp Adrian Galbas  SAC zwracając się do diecezjan, zarówno duchownych, jak i świeckich, zaprosił ich do wspólnej wędrówki.

„Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg” – zaapelował.

Ks. abp Adrian Józef Galbas SAC urodził się 26 stycznia 1968 r. w Bytomiu. Po zakończeniu edukacji wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. Studiował teologię pastoralną w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był jednocześnie studentem Wyższej Szkoły Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL. Zasiadał jako radca w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. Pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. Był też prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Pełnił funkcję sekretarza ds. apostolstwa w Częstochowie. W 2003 r. został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu. W 2012 r. otrzymał tytuł doktora teologii w zakresie teologii duchowości w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był przełożonym Prowincjalnym Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 r. został mianowany przez OŚ. Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Sakrę biskupią przyjął w styczniu 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Ks. abp Adrian Galbas jest siódmym z kolei biskupem katowickim w prawie stuletniej historii lokalnego Kościoła katowickiego.

TV Trwam News/episkopat.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl