Jutro Wielka Pokuta na Jasnej Górze

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się nabożeństwo Wielkiej Pokuty organizowane przez Fundację Solo Dios Basta. Wydarzenie będzie miało charakter spotkania modlitewnego połączonego z pokutą za grzechy i przebłaganiem za nałogi polskiego narodu.

Jak zaznaczają organizatorzy, nabożeństwo Wielkiej Pokuty ma wymiar indywidualny, ale również ma trafić do całego społeczeństwa. Jest to wydarzenie całego kościoła. Łączy wszystkie duchowości, wspólnoty i organizacje.

– Wielka Pokuta jest zaproszeniem wszystkich Polaków do tego, by uniżyli się przed Bogiem i przeprosili za grzechy własne, swoich małżeństw i rodzin, ale także te, które niszczą Polaków. Być może są oddane w konfesjonale podczas spowiedzi świętej, ale tak naprawdę nigdy nieoddane i nieodżałowane (…). Katechizm mówi, że każdy z grzechów ma również wymiar wspólnotowy. Pokuta ma moc złamać skutki grzechu – zaznacza ks. Dominik Chmielewski SDB, który będzie prowadził modlitewne spotkanie.

Współorganizator Wielkiej Pokuty Lech Dokowicz mówi, że obecnie żyjemy w czasach, w którym zatraca się istotę grzechu i  świadomość tego, jak ważna jest pokuta.

– Mało mówi się o rzeczywistości grzechu i konieczności pokuty. Nie ma większych odniesień w skali narodowej w tej sprawie. My patrząc na sytuację duchową Polski zrozumieliśmy, że coraz więcej ludzi odwraca się plecami do Pana  Boga. Mamy oficjalne dane Kościoła które mówią o tym że 30 – 35 proc. Polaków uczęszcza na niedzielną Mszę św. Jeżeli odwrócimy tę liczbę to 65-70 proc. ludzi jest na drodze, która może prowadzić do potępienia – podkreśla Lech Dokowicz, współorganizator Wielkiej Pokuty.

Organizatorzy nie mają wątpliwości, że aby zmienić bieg historii potrzeba specjalnej interwencji.

– Polska potrzebuje dzisiaj interwencji Pana Boga. Musimy wyprosić – modlić się bardzo pokornie na kolanach – Pana Boga o zmiłowanie nad naszą ojczyzną. Znajdujemy się w bardzo trudnym momencie historii. Nie dlatego, że trwa zewnętrzna wojna, jesteśmy pod okupacją czy pod władzą jakiegoś narzuconego nam totalitarnego systemu – ale jesteśmy w bardzo poważnym zagrożeniu duchowym – akcentuje Maciej Bodasiński, współorganizator modlitwy na Jasnej Górze.

Takie przebłaganie za grzechy każdego indywidualnie, ale również przebłaganie za nałogi narodu polskiego nie mogło odbyć się nigdzie indziej, jak u tronu Matki Bożej Królowej Polski.

– Na Jasnej Górze, która jest nazywana konfesjonałem narodu, takie nabożeństwo przebłagalne – moglibyśmy powiedzieć „duchowa spowiedź” – ma najgłębszy sens. Nie tylko w sensie zewnętrznym – wskazuje o. Mariusz Tabulski OSPPE, Definitor Generalny Zakonu Paulinów.

Spotkanie mają poprowadzić misjonarze z Brazylii. Mszy św. przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj