Lublin: Rozpoczął się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej na KUL

Wolność człowieka i związane z nią problemy współczesności to główna myśl V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpoczął się w czwartek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uczestniczą w nim naukowcy, publicyści, twórcy kultury.

Wykład inauguracyjny pt. „Wolność ocalona: rdzeń chrześcijańskiej antropologii” wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady Kultury ks. kard. Gianfranco Ravasi. Kardynał mówił o wolności człowieka zestawiając ją kolejno z łaską Bożą, zaufaniem, rozumem, prawdą, moralnością.

Przypomniał, że według chrześcijańskiej koncepcji prawda jest rzeczywistością, która poprzedza człowieka, jest od niego większa, obiektywna i dlatego identyfikowana jest z Bogiem jako wieczna i nieskończona. Jak tłumaczył, prawda nie jest jak cenny kamień, który można schować do kieszeni – skończony i dobrze określony.

„Prawda jest bardziej jak morze, w które wchodzimy i po którym musimy żeglować” – zaznaczył.

Hasłem piątej edycji Kongresu jest „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”. Kongres – jako spotkanie intelektualistów i ludzi kultury – ma na celu twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym.

Obrady tegorocznego Kongresu będą dotyczyć m.in.: kryzysu migracyjnego w kontekście dialogu międzyreligijnego, dialogu Kościoła Katolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, ukraińskiej „rewolucji godności”, istnienia wolnej woli.

V Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie potrwa do niedzieli. Zakończy go uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl