fot. TV Trwam News

Samolot AWACS w Polsce

W Warszawie wylądował samolot systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS. Choć polscy oficerowie od kilkunastu lat uczestniczą w jego misjach, to nad naszym niebem pojawił się dopiero dwa lata temu. Dziś w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO AWACS odbył tysięczną misję.

Samolot z charakterystycznym obrotowym radarem dostarcza dane o sytuacji powietrznej, naziemnej i nawodnej w bardzo szerokim zakresie. Dzięki swej mobilności i wzniesieniu się na odpowiedni pułap, jego zasięg jest o wiele większy niż radarów na ziemi. Jest w stanie o dużo wcześniej wykryć potencjalne zagrożenie.

Pierwsza misja samolotów AWACS w naszym rejonie wiązała się z obawami NATO wobec poczynań Rosji  – przypomniał dziś płk Karol Dymanowski, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojnej Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Pierwsza misja samolotu w ramach wzmocnienia wschodniej flanki była przeprowadzona 13 marca 2014 r. Był to skutek decyzji Rady Północnoatlantyckiej, która zareagowała na pogarszającą się sytuację polityczno-militarną na wschodzie Ukrainy – powiedział płk Karol Dymanowski.

Samolot AWACS to oczy, uszy i usta w współczesnej armii. Dzięki zbieranym  przez niego informacjom możliwe jest nie tylko zgromadzenie niezbędnych danych do podjęcia odpowiednich decyzji, ale także wybór właściwych środków uderzeniowych.

AWACS w sposób szczególny strzegł naszego nieba w tym roku – mówił gen. dyw. pilot Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– We wszystkich większych przedsięwzięciach i ćwiczeniach, które były w tym czasie organizowane, brał udział. W tym roku ta współpraca jest bardzo intensywna, szczególnie patrząc na to pod względem zabezpieczenia Szczytu NATO, gdzie mieliście państwo zobaczyć go na małej wysokości, zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży – powiedział gen. dyw. Jan Śliwka.

W tym roku samoloty AWACS uczestniczyły także w ćwiczeniu Anakonda oraz zabezpieczały misje patrolowe nad Bałtykiem, w których brało udział polskie lotnictwo. Polscy lotnicy pełnią też różne funkcje na pokładach samolotów tego systemu.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj