Obchody święta Wojska Polskiego

Obchodzimy dziś święto Wojska Polskiego i 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Z tych okazji w wielu polskich miastach zaplanowano na dziś uroczystości. Centralne odbędą się w Warszawie z udziałem zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Rano w katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie Msza św. w intencji naszego wojska. Eucharystię będzie celebrował i homilię wygłosi ks. biskup polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek.

Po godz. 10.00 na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent odsłoni nową tablicę pamiątkową poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”. Andrzej Duda złoży też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wygłosi przemówienie. Bezpośrednio po ceremonii złoży również wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego naprzeciw Grobu Nieznanego Żołnierza, na ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

O godz. 11.00 na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Na stopnie generalskie awansowanych będzie ośmiu oficerów. Trzecią gwiazdkę generała broni otrzymają I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Michał Sikora i inspektor Wojsk Lądowych w dowództwie generalnym gen. dyw. Leszek Surawski. Trzech generałów brygady otrzyma awanse na generała dywizji, a trzech pułkowników przywdzieje szlify generała brygady.

Podczas tej samej uroczystości prezydent pożegna także generałów, którzy w minionym roku zakończyli służbę wojskową oraz wygłosi przemówienie.

Główna uroczystość państwowa z okazji święta Wojska Polskiego rozpocznie się w południe w Al. Ujazdowskich przy Belwederze. Prezydent Duda przybędzie na nią w asyście szwadronu kawalerii WP i po przyjęciu meldunku od szefa Sztabu Generalnego WP dokona przeglądu pododdziałów, jadąc w odkrytym samochodzie. Po przemówieniu prezydenta i złożeniu wieńca przed pomnikiem Piłsudskiego na lądzie i w powietrzu odbędzie się defilada wojskowa, w której weźmie udział blisko 1,5 tys. żołnierzy, ponad 50 samolotów i śmigłowców i ponad 150 pojazdów wojskowych.

Robimy wszystko, by defilada była jak największa – zapewnił w Radiu Maryja Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy i szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej.

Szczególnym punktem jest oczywiście godzina 12.00 i defilada (…). Zostanie pokazany w pełni nasz sprzęt, weźmie w niej także udział wielu naszych sojuszników – chociażby Amerykanów i Kanadyjczyków – zapowiedział Bartłomiej Misiewicz.

Jeśli pogoda pozwoli, punktualnie o godz. 12.30 nad Al. Ujazdowskimi z północy na południe przelecą samoloty TS-11 Iskra, które będą za sobą ciągnęły smugi białego i czerwonego dymu. Po nich zaprezentują się śmigłowce: SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8/Mi-17 oraz Mi-24. W dalszej kolejności na niebie pojawią się samoloty transportowe M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M oraz szkolne PZL-130 Orlik. Na końcu polecą odrzutowe Su-22, MiG-29 i F-16. Odstęp pomiędzy poszczególnymi grupami statków powietrznych będzie wynosił kilkadziesiąt sekund.

Po przelocie samolotów rozpocznie się przemarsz pododdziałów pieszych. Weźmie w nim udział ponad 1000 żołnierzy i 61 pocztów sztandarowych. Kolumna maszerujących będzie rozciągnięta na ćwierć kilometra. Defilować będą nie tylko Polacy, ale i ponad 200 żołnierzy z 12 innych państw. W przemarszu po raz pierwszy wezmą też udział pododdziały złożone z członków czterech organizacji proobronnych. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która wraz ze szwadronem kawalerii oraz Orkiestrą Reprezentacyjną WP będzie zamykała kolumnę marszową, w całości będzie uzbrojona w nowe karabiny polskiej produkcji MSBS-R, które zadebiutowały na uroczystościach państwowych na początku maja.

W Al. Ujazdowskich zaprezentują się także pojazdy – od najlżejszych motocykli i quadów po najcięższe czołgi i działa samobieżne. Będzie można zobaczyć m.in. samochody HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak (także w wersji ewakuacji medycznej), samobieżne armatohaubice Dana i Krab, wyrzutnie rakietowe z pociskami NSM (należące do Morskiej Jednostki Rakietowej) i Langusta, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa, czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 w wersjach A4 i A5. Nowością tegorocznej defilady będą pojazdy z USA – czołgi Abrams i transportery opancerzone Bradley.

Defiladę zamknie przemarsz 13 grup rekonstrukcji historycznej, liczących prawie 350 osób. Całość ma potrwać ok. 45 minut.

Bezpośrednio po uroczystości w Al. Ujazdowskich MON zaprasza warszawiaków na festyn żołnierski w okolicach Agrykoli i Łazienek. Podobne imprezy – pokazy sprzętu, defilady, pikniki żołnierskie – odbędą się w poniedziałek także w Białymstoku, Gdyni, Kielcach, Opolu, Świnoujściu, Toruniu, Węgorzewie i Wrocławiu, zaś w niedzielę – w Piekarach Śląskich i Suwałkach.

W stolicy w poniedziałek zaplanowano m.in. koncerty w Parku Agrykola i w Teatrze na Wodzie, stacjonarny pokaz współczesnego sprzętu i uzbrojenia wojskowego na ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów oraz miasteczko militarne dla dzieci i pokazy wyszkolenia żołnierzy w pobliżu Łazienek. Otwarte będą także muzea: Wojska Polskiego, Katyńskie i Polskiej Techniki Wojskowej.

Po południu szef MON Antoni Macierewicz weźmie udział w uroczystościach w Radzyminie na Cmentarzy Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r.

Pierwsze uroczystości z udziałem władz państwowych odbyły się już w niedzielę – szef MON wręczył wyróżnienia i medale żołnierzom i pracownikom wojska.

15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku – został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj