Pałac Sztuki w Krakowie udostępnił wystawę poświęconą Pileckiemu

Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu poświęcona jest wystawa plakatów, którą w czwartek udostępnił Pałac Sztuki w Krakowie. Zwiedzający obejrzą prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie na plakat „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”.

W listopadzie ekspozycja pojedzie do Warszawy, gdzie będzie prezentowana w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Później będzie można ją oglądać m.in. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

„Cieszy mnie, że wystawa ma premierę w Pałacu Sztuki w Krakowie. Rotmistrz Pilecki urodził się w 1901 r. W tym samym roku powstał Pałac Sztuki. Zatem obchodzimy 115. urodziny Pileckiego i 115 lat istnienia Pałacu Sztuki” – powiedziała PAP kuratorka wystawy Małgorzata Kupiszewska.

Na konkurs na plakat o rotmistrzu Pileckim napłynęło ok. 150 prac z Polski, Kanady, Japonii, Ekwadoru, Ukrainy, Niemiec. Autorem najlepszego plakatu okazał się Zbigniew Babiński. Drugie miejsce zajęli Jarosław Polkowski i Wojciech Sobolewski. Trzecią nagrodę komisja konkursowa przyznała Lexowi Drewinskiemu i Grzegorzowi Myćce. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i finansowe.

Międzynarodowy konkurs na plakat o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU zorganizowano w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, współfinansowanego m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Patronat nad projektem objął prezydent RP Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj