Prof. Jaroszyński: Rtm. Pilecki – człowiek, który wygrał z dwoma totalitaryzmami

Rotmistrz Witold Pilecki właściwie w pojedynkę zderzył się z komunizmem i narodowym socjalizmem i wygrał tę walkę, bo on jest teraz bohaterem, a tamci mordercy odeszli w niepamięć – podkreślił w sobotnim programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam prof. Piotr Jaroszyński.

Jak wskazywał Mateusz Parys ze stowarzyszenia „Młodzi dla Polski” – także gość sobotniego programu – obowiązkiem państwa jest odnalezienie szczątek Rotmistrza i pochowanie go z najwyższymi honorami.

To, że pomnik rtm. Witolda Pileckiego stanął dopiero w 2017 r. wskazuje, jak długa jest droga do dekomunizacji – podkreślał prof. Piotr Jaroszyński.

To jest dowód na to, jak ogromne są wpływy tych, którzy byli w dużym stopniu współodpowiedzialni za zamordowanie rtm. Pileckiego. Ci ludzie oraz ich dzieci i wnuki zdają sobie sprawę, kto jest uwikłany w ten mord polityczny i starali się jak najbardziej odsunąć tę sprawę. Rzecz polega na tym, że w naszej tradycji pamięć o dobru i pamięć o złu pozostaje, ponieważ my budujemy swoją tożsamość w oparciu o to, co trwałe w sensie moralnym. Dlatego, jeżeli mamy pomnik rtm. Witolda Pileckiego, to w takim miejscu mogą pojawiać się grupy zarówno przypadkowych turystów, jak i całe wycieczki szkolne. To jest okazja, żeby całe grupy mogły złożyć hołd Witoldowi Pileckiemu i odświeżyć najnowsze dzieje Polski. W tym momencie ta postać urasta do rangi symbolu najnowszych dziejów Polski – zaznaczył wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Jak dodał, dzięki takim inicjatywom umacniamy naszą więź z narodem.

Poprzez naukę o takich postaciach, jak rtm. Witold Pilecki, umacniamy naszą tożsamość narodową oraz odkrywamy sens naszego istnienia. Witold Pilecki właściwie w pojedynkę zderzył się z dwoma systemami totalitarnymi: komunizmem i narodowym socjalizmem. Oba te systemy przegrały z Pileckim, ponieważ ten człowiek jest w tej chwili honorowany na najwyższych stopniach, podczas gdy tamci mordercy odeszli w niechlubną niepamięć albo pamięć o nich będzie zawsze naznaczona złem moralnym – powiedział prof. Jaroszyński.

Mateusz Parys ze stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”, inicjator budowy pomnika rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie, podkreślił, że obowiązkiem państwa polskiego jest odnalezienie szczątków rtm. Pileckiego i złożenie mu najwyższych hołdów.

Nie tylko rodzina, ale cała Polska czeka na odnalezienie szczątków rtm. Witolda Pileckiego. Jest to obowiązek państwa polskiego wobec swojego bohatera. Rtm. Witold Pilecki powinien zostać pochowany z najwyższymi honorami przy udziale najwyższych władz państwowych. Liczymy na to, że w końcu uda się prof. (Krzysztofowi) Szwagrzykowi go odnaleźć, choć mam świadomość, że jest to ciężka praca. Ale kiedy pojawia się choć iskierka nadziei, to warto się jej trzymać – zaznaczył Mateusz Parys.

 

RIRM

drukuj