Pileccy - fot. Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Wyjątkowa historia rodziny Pileckich

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej jest już otwarte dla zwiedzających. Po kilku dniach od oficjalnej inauguracji reporter TV Trwam zajrzał do środka, aby zaprezentować ofertę placówki.

Muzeum w Ostrowi Mazowieckiej przedstawia historię dwóch rodzin – Pileckich i Ostrowskich – mówi kurator wystawy stałej, Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

– Nam się wydaje, że to jest takie jedyne miejsce w Polsce, które jest najbliższe określeniu domu dla Witolda Pilickiego – wskazuje Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

Muzeum mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej. Poświęcona jest jej lwia część wystawy stałej. Autorzy przedstawili także historię jej życia po śmierci męża.

– O Marii opowiadamy jako o nauczycielce. To w ogóle była niezwykła osoba, bo jak robiliśmy kwerendę, pytaliśmy różne osoby, to nikt nie powiedział o niej złego słowa – tłumaczy kurator wystawy.

„Anielska ciocia Marysia” – tak mówili o niej najbliżsi. W muzeum jest wiele pamiątek po rodzinie Pileckich. Zachował się między innymi oryginalny kredens, własnoręcznie napisany przez Witolda Pileckiego życiorys oraz pamiątkowe zdjęcia rodziny.

– Z pięknych rzeczy po rodzinie Pileckich mamy na przykład łyżeczkę, która została przebita bolszewicką kulą – mówi Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

Rotmistrza Witolda Pileckiego możemy poznać także z innej strony. Nie tylko jako żołnierza i ochotnika do Auschwitz, ale i ze strony prywatnej – zauważa kierownik działu historyczno-edukacyjnego w muzeum, Karolina Kolbuszewska.

– Witolda Pileckiego kojarzymy głównie jako żołnierza i kojarzymy go głownie w mundurze. Natomiast musimy pamiętać o tym, że pierwszym mundurem, który założył Witold Pilecki, wcale nie był mundur wojskowy – zaznacza Karolina Kolbuszewska.

Był to mundur harcerski.

– Zastanawiając się nad tym, skąd się bierze postawa Witolda Pileckiego w późniejszych latach, doszliśmy do wniosku, że prawo skautowe, prawo, które było też obecne w jego życiu, było też bardzo istotnym czynnikiem i elementem –  wyjaśnia Karolina Kolbuszewska.

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich jest otwarte od środy do niedzieli. W weekend w godzinach od 11.00 do 17.00, natomiast w tygodniu od 10.00 do 18.00. Już niedługo w Muzeum będą organizowane żywe lekcje historii dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl