Brytyjski MSZ: powinniśmy rozważyć rozwiązania zbrojne w Syrii

Należy rozważyć zaangażowanie zbrojne Wielkiej Brytanii w Syrii – oświadczył dziś szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Boris Johnson. Zastrzegł, że zbrojny udział jego kraju możliwy byłby tylko w ramach antyislamistycznej koalicji pod wodzą USA i raczej nie nastąpi w najbliższym czasie.

„Powinniśmy ponownie rozważyć (…) opcje militarne, musimy jednak patrzeć realistycznie na to, jak to działa i co jesteśmy w stanie zrobić (…). Nic nie jesteśmy w stanie zrobić bez koalicji, bez współpracy z Amerykanami. Myślę, że jeszcze daleko nam do tego etapu (interwencji w Syrii), ale to nie znaczy, że nie są prowadzone dyskusje na ten temat, bo są” – powiedział szef brytyjskiej dyplomacji na spotkaniu z członkami komisji parlamentarnej w Londynie.

Jako inne rozwiązanie, z którego mogłaby skorzystać Wielka Brytania, Boris Johnson wskazał wzmocnienie sankcji wymierzonych w kluczowych przedstawicieli reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Szef MSZ ocenił również, że nie jest „całkowicie słuszne” mówienie o nowej zimnej wojnie z Rosją, ponieważ kraj ten w jego ocenie nie stanowi obecnie tak wielkiego zagrożenia jak Związek Radziecki.

„(Rosja) dopuszcza się wielu okropnych rzeczy (…), ale nie wydaje mi się, by współczesną Rosję można porównywać do Związku Radzieckiego, jaki pamiętam z dzieciństwa. Nie uważam, by kraj ten stanowił obecnie równie wielkie zagrożenie dla stabilności świata co dawniej ZSRR. Nie uważam, by całkowicie słuszne było (…) mówienie o nowej zimnej wojnie” – dodał minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl