Przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku może stanąć pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku może stanąć pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Pod koniec lutego Muzeum wystąpiło do Rady Miasta o zgodę na ustawienie monumentu. W przyszłym tygodniu wnioskiem zajmie się tzw. komisja pomnikowa. Od jej ustaleń zależy, czy i kiedy projekt uchwały trafi pod obrady radnych.

Pomnik planowo miałby stanąć przy głównym wejściu do Muzeum.

Rotmistrz Witold Pilecki będzie witał naszych gości – mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– To postać, która pięknie opowiada swoim życiorysem – niestety zakończonym tragicznie, bo stracił życie z rąk komunistów – momentami bardzo bohaterską, czasami tragiczną historię Polski w pierwszej połowie XX wieku. Myślę, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To muzeum, które opowiada o zbrodniach niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu jest miejscem, w którym pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego musi po prostu stanąć – podkreśla dr Karol Nawrocki.

W grudniu ogłoszono konkurs na kształt pomnika. Ogłoszenie zwycięzcy zaplanowano na 13 maja. Z kolei pomnik miałby zostać odsłonięty 17 września.

Budowę monumentu sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

RIRM

drukuj