fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Dziękczynienie za plony

Kilka tysięcy rolników przybyło na Jasną Górę, by modlić się i dziękować Bogu za tegoroczne plony. W Jasnogórskich Dożynkach wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda.

– Trzeba lepiej jednoczyć siły, trzeba lepiej i szerzej współpracować między sobą, między rolnikami. Trzeba lepszego poszanowania produkcji i planowania jej, aby polskie rolnictwo nie było rozczłonkowane, podzielone, czy nawet skłócone, lecz by zjednoczone pozostawało – powiedział ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

W Jasnogórskich Dożynkach wziął udział prezydent Andrzej Duda. Podziękował rolnikom za ich codzienny trud.

– Będę czynił wszystko, żebyście nie tylko mogli spokojnie pracować, nie tylko mogli dalej zapewniać nam bezpieczeństwo żywnościowe, ale przede wszystkim zapewniam was, że będę czynił wszystko, żeby polska wieś, jak najlepiej się rozwijała – zapewnił Andrzej Duda, prezydent RP.

Ten rok był dla rolników wyjątkowo trudny. Najpierw epidemia, a więc brak rąk do pracy, a później susza i mróz.

– Ja byłem przerażony. Modły przyniosły efekt. Deszcze, które pojawiły się od maja i w kolejnych tygodniach sprawiły, że przyroda nadrobiła wszystkie straty – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Dzięki pracy rolników i Bożemu błogosławieństwu nikomu w Polsce nie zabraknie chleba – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydent Duda zapewnił rolników o pełnym wsparciu w czasie nieurodzajów.

– Kiedy rolnika dotknie klęska żywiołowa, to żeby był pewny, że otrzyma pomoc, że nie zostanie sam, że polskie państwo z nim jest – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od 38 lat. To jedne z największych uroczystości, które odbywają się w częstochowskim Sanktuarium.

TV Trwam News

drukuj