Żywa szopka na Jasnej Górze

Do 4 marca czynna będzie żywa szopka na Jasnej Górze. W tym roku oprócz Świętej Rodziny, w centralnej części umieszczone zostały twarze świętych i błogosławionych. Tegoroczne hasło szopki brzmi: „Wierzę w Syna Bożego”.

Nad budową szopki czuwał o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który zadbał także o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru.

„Wierzę w Syna Bożego” pod tym hasłem jasnogórska szopka skierowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli. Wierzę w Syna Bożego, który narodził się z Najświętszej Maryi Panny, wierzę w Syna Bożego, który narodził się w opuszczonej grocie, wierzę w Syna Bożego, któremu oddały pokłon chóry anielskie, pasterze, a po nich królowie i ludzie dobrej woli  – powiedział o. Bronisław Kraszewski.

Jasnogórska szopka zajmuje ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego, wzdłuż bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Do szopki wchodzi się bramą graniczącą z wałami jasnogórskimi, obok pomnika ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W tym roku oprócz Świętej Rodziny, w centralnej części szopki zobaczymy twarze świętych i błogosławionych. Ich wizerunki, ustawione na stelażach jak drogowskazy mają nam przypominać o tym, że każdy z nas może dojść do świętości. Wśród nich odnajdujemy m.in.: św. Maksymiliana Kolbe, św. Brata Alberta, św. o. Pio, św. Jana Bosko, św. Faustynę, św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Jadwigę, św. Teresę od Dzieciątka Jezus, bł. Jana Pawła II, bł. Karolinę Kózkównę, obok napis – „Uwielbiajmy Boga, którego chwała w świętych jaśnieje”.

W Szopka na Jasnej Górze jest żywa więc jak co roku znajdują się w niej: oślica Amelka, a także kozy, kucyki, kaczki, kury, pawie, gołębie. Nowością są kangury oraz papużki (większość zwierząt jest wypożyczana na czas otwarcia szopki).

Budowa szopki trwała już od października. W prace zaangażowani byli stolarze, cieśle i elektrycy.

Szopka oficjalnie została otwarta po Pasterce. Szopkę można zwiedzać w dni powszednie od godz. 9.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od godz. 9.00 do 20.00.

 

naszdziennik.pl/www.jasnagora.com

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl