Uroczystość NMP Królowej Polski

Dziś przypada Uroczystość NMP Królowej Polski. Główne obchody święta od wczoraj odbywają się na Jasnej Górze. W tym roku przyświeca im hasło „Korona modlitwy dla Królowej Polski”.

Uroczystość ku czci Matki Bożej Królowej Polski ustanowiona została na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto to obchodzone jest natomiast od 1923 r.

Genezę tytułowania Matki Bożej Królową Polski przypomina przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

  To dopiero ten czas Zygmunta III Wazy i Jana Kazimierza, te dwie postaci zadecydowały, że tytuł Królowej Polski wszedł w powszechne używanie. On został wcześniej objawiony pewnemu włoskiemu Jezuicie z Neapolu, o. Juliuszowi Mancinelli. Miał on trzykrotnie objawienie Matki Bożej, która jawi się razem ze św. Stanisławem Kostką. Matka Boża określiła sama siebie Królową Polski i kazała zwracać się o pomoc do niej właśnie pod tym tytułem: Królowa Polski Wniebowzięta. Ta wiadomość doszła do króla, do jezuitów, potem nastąpiły ślubowania Jana Kazimierza we Lwowie – akcentuje ks. abp Stanisław Gądecki.

Tegoroczne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze wpisują się również w jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego rozpocznie się o godz. 11.00. Podczas niej ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.

Msza św. z uroczystości transmitowana będzie na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj