Góralska szopka stanęła przed katedrą w Odessie

Góralska szopka w formie pasterskiego szałasu stanęła przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie. Szopka jest darem od górali z Podhala dla tamtejszej społeczności katolickiej – powiedział starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski.

– W Odessie mieszka 600 tys. chrześcijan różnych obrządków. Chcieliśmy na znak jedności z przesłaniem pokoju przekazać im góralską szopkę – powiedział Gąsienica – Makowski.

Inicjatorem przekazania szopki był radny powiatu tatrzańskiego Wiesław Lenart, który latem odwiedził Odessę i złożył wizytę ordynariuszowi diecezji odesko-symferopolskiej. ks. bp Bronisławowi Bernackiemu.

– Ksiądz Biskup z radością przyjął propozycję ustawienia góralskiej szopki przed katedrą, która duchowo połączy wszystkich chrześcijan – powiedział Lenart.

Szopka stanęła na głównym placu Odessy, przy Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w połowie grudnia. Drewniane bale przewieziono z Podhala na Krym na tirze.

– Na granicy okazało się, że jest problem z przewiezieniem siekier niezbędnych do wykonania prac ciesielskich. Po 12. godzinnym oczekiwaniu na granicy, w końcu jednak udało się wytłumaczyć ukraińskim celnikom, że narzędzia mają posłużyć do wzniesienia szopki betlejemskiej – wspominał starosta tatrzański.

Wnętrze góralskiej szopki ozdobiły figury świętej rodziny wykonane na Ukrainie.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie została wzniesiona w 1853 r. staraniem polskich i niemieckich katolików. W tej świątyni mieszczą się relikwie Jana Pawła II. Od 2002 roku katedra jest siedzibą biskupa diecezji odessko – symferopolskiej.

PAP/RIRM

drukuj