Porozumienie wojewodów ws. zabezpieczenia wizyty Papieża w Częstochowie

Władze Częstochowy mogą być spokojne o środki na organizację wizyty papieża Franciszka – zapewnili wojewodowie śląski i małopolski. W piątek podpisali porozumienie w sprawie zabezpieczenia medycznego uroczystości z udziałem papieża na Jasnej Górze.

Papież przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; będzie w nich brał udział od 27 do 31 lipca. Podczas pobytu w Polsce papież odwiedzi także m.in. Częstochowę, gdzie 28 lipca odprawi Mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Władze tego miasta apelowały do rządu o wsparcie finansowe na zabezpieczenie uroczystości.

Wojewoda małopolski Józef Pilch zapewnił dziennikarzy, że do Częstochowy trafi część środków ze 180 mln zł przewidzianych na organizację ŚDM.

Właśnie to porozumienie gwarantuje, że wojewoda małopolski przekaże fundusze na to, aby zabezpieczyć instytucje i wolontariuszy (…) My mamy 24 mln zł na zabezpieczenie medyczne, 100 mln zł na bezpieczeństwo. Z tych 24 mln zł będziemy właśnie kupować sprzęt medyczny, karetki pogotowia i opłacać szpitale, które będą w gotowości i w razie zdarzeń będą udzielały pomocy. To pieniądze, które ma wojewoda małopolski i podzieli się z wojewodą śląskim – powiedział  Józef Pilch.

Poinformował, że trwają właśnie ostatnie prace nad raportem na temat bezpieczeństwa podczas ŚDM. Wojewodowie przedstawią go rządowi 16 maja.

 – Przedstawimy, że jesteśmy gotowi do tego, żeby ugościć pielgrzymów i samego papieża Franciszka – oświadczył Pilch.

W marcu radni Częstochowy wystosowali do rządu apel o wsparcie finansowe w związku z wizytą papieża. Według szacunków podawanych wcześniej przez lokalne władze, na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury miasto potrzebuje ponad 20 mln zł.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek powiedział, że nie wiadomo, jakie środki otrzyma Częstochowa, trwają obliczenia, a precyzyjnie określi to przygotowywany właśnie raport.

Te pieniądze będą na pewno zabezpieczone dla Częstochowy, jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne. Dzisiaj podpisany dokument daje nam podstawy prawne do tego, żeby wspólnie zbudować plany zabezpieczenia medycznego – oświadczył Wieczorek.

Dopytywany o pieniądze na inne cele, m.in. policję i straż pożarną, wojewoda odpowiedział, że nadzór nad tymi kwestiami pełnią nie tylko wojewodowie, ale przede wszystkim komendanci główni. Pytany o potrzeby finansowe w związku z jasnogórskimi uroczystościami, mówił, że ciągle spływają informacje i wnioski.

Będziemy w tej chwili analizować i badać, co jest niezbędne do zabezpieczenia, a co ewentualnie jest roszczeniem nie do końca uzasadnionym i dopiero potem będę w stanie jednoznacznie odpowiedzieć – oświadczył.

Oczywiście, że roszczenia ze strony Częstochowy są być może na wyrost przedstawiane, natomiast nie będzie tak, że Częstochowa będzie pozostawiona sama sobie, bo z jednej strony policja zabezpiecza część finansowania od strony bezpieczeństwa, my zabezpieczamy od strony bezpieczeństwa medycznego. Będzie też częściowe zabezpieczenie tzw. komunalnej strefy – dodał Wieczorek.

Wojewoda zaznaczył, że ciągle trwa współpraca wszystkich służb, które będą zaangażowane w obsługę wizyty papieża. Jest powołanych wiele zespołów tematycznych. Ich prace dotyczą m.in. bezpieczeństwa, transportu i infrastruktury.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne, wstępnie wytypowanych zostało pięć szpitali w woj. śląskim, które będą zabezpieczać wizytę papieża. Wojewoda nie chce na razie mówić o szczegółach. Przygotowania pod kątem zabezpieczenia medycznego i organizacyjnego są na „absolutnym finiszu” – ocenił.

Myślę, że po 15 maja będzie już taki moment, gdzie będzie można swobodnie powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowi do przyjęcia Ojca Świętego w woj. śląskim – oświadczył Wieczorek.

Wojewoda Pilch przypomniał, że w związku z ŚDM zaplanowano łącznie ok. 60 wydarzeń i wszystkie one muszą być należycie zabezpieczone. Ocenił, że podpisane w piątek porozumienie gwarantuje bezpieczeństwo papieża i innych VIP-ów oraz samych pielgrzymów.

Jak mówił, w samo zabezpieczenie medyczne zostanie zaangażowanych tysiące wolontariuszy, w tym harcerzy, maltańska służba medyczna oraz medycy wojskowi i strażacy. Przypomniał, że współpraca dotyczy nie tylko spraw medycznych, ale też np. logistyki i infrastruktury. „Ta współpraca musi się zazębiać” – podkreślił Pilch.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl