Upamiętnienie pielgrzymki Piłsudskiego na Jasną Górę

Na Jasnej Górze zostanie dziś odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca pielgrzymkę Marszałka Józefa Piłsudskiego do tronu Częstochowskiej Pani.

W południe, w kaplicy św. Józefa, profesor Wiesław Wysocki wygłosi wykład o religijności Marszałka.

Natomiast o godz. 13.30 w kaplicy Cudownego Obrazu będzie sprawowana Msza św.

O szczegółach uroczystości mówi o. dr hab. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.

– Na tej Mszy św. swój udział zapowiedział marszałek Senatu i wiceminister Obrony Narodowej. Dopiero o godzinie 15:15 nastąpi ceremonia poświęcenia tablicy. Tak długo nie było tablicy. Ciekawa rzecz, tym bardziej mówię, że na drogach niepodległości Matka Boża stanęła w wyjątkowy sposób, bo kiedy było 100-lecie wymarszu Pierwszej Kadrowej u stóp figury Matki Bożej Niepokalanej, to tutaj Czesław Bankiewicz „Skaut” złożył meldunek Piłsudskiemu: „Obywatelu komendancie, melduję, Kielce wolne” – poinformował o. dr hab. Eustachy Rakoczy.

95 lat temu Marszałek dziękował Jasnogórskiej Pani za Cud nad Wisłą i zwycięstwo w bitwie nad Niemnem.

Stało się to 20 października 1921 r. Naczelnik Państwa, w otoczeniu ks. bp. Władysława Krynickiego i ppłk. Bolesława Wieniawy – Długoszewskiego, przybył na Jasną Górę. Spędził w Sanktuarium trzy godziny, nie odwiedzając innych miejsc w Częstochowie.

Do tej pory jedyną pamiątką dziękczynnej pielgrzymki Józefa Piłsudskiego był jego wpis do klasztornej księgi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl