Prof. K. Chmielewski: Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest w dobrym stanie

Obraz Matki Bożej znajdujący się na Jasnej Górze jest w dobrym stanie ocenia prof. Krzysztof Chmielewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Konserwacja Cudownego Wizerunku przeprowadzona została, jak co roku, w Wielkim Tygodniu.

Ekspert w rozmowie z portalem jasnagóra.com zwrócił uwagę, że obraz wiele przeszedł i co roku wymaga drobnych interwencji.

– To wszystko jest związane  z bardzo złym stanem warstwy zaprawy, w której zostało rozłożone spoiwo. Stało się to przede wszystkim w trakcie okupacji, kiedy obraz był przechowywany w ukryciu, w bardzo wilgotnych warunkach. Później po wojnie ratowano go – i słusznie – używając masy woskowo-żywicznej do konsolidacji odspojeń, które powstały. Oczywiście, po wielu latach ten wosk traci właściwości klejące. Dzisiaj już się takiego materiału nie używa. Drewno zawsze pracuje, jest bardzo wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury – podkreślał prof. Krzysztof Chmielewski.

W trakcie prac konserwatorskich zmieniono też suknię zdobiącą Jasnogórską Ikonę. Na obraz nałożono XVII-wieczną suknię brylantową. Głowy Matki Bożej i Jezusa zdobią natomiast korony podarowane przez Ojca św. Jana Pawła II.

Coroczna konserwacja Cudownego Obrazu Matki Bożej dokonywana jest od 1979 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl