fot. PAP

Polscy kibice pielgrzymują na Jasną Górę

Na Jasnej Górze odbędzie się dziś ósma Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Jej tegorocznym motywem przewodnim jest 60. rocznica Poznańskiego Czerwca, a także 1050 rocznica chrztu Polski.

Pielgrzymka rozpocznie się w samo południe uroczystą Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Na to modlitewne spotkanie kibice przyjeżdżają z całymi swoimi rodzinami. Do Matki Bożej pielgrzymują z różnymi intencjami – mówi Patryk Pawłowski – kibic Lechii Gdańsk.

– Modlimy się także za kolegów, których już z nami nie ma z wielu przyczyn, chociażby jak Tadeusz Dufek, który był pomysłodawcą tej pielgrzymki, a nie doczekał jej, ponieważ zmarł 10 lat temu na chorobę nowotworową. Kibice z wielu klubów modlą się za swoje rodziny, żony, dzieci. Oczywiście zawierzają też swoje prośby Matce Bożej, modląc się za swój ukochany klub, także za Polskę, za bohaterów narodowych – wyjaśnia Patryk Pawłowski.

Kibice spotykają się nie tylko na meczach czy wspólnych pielgrzymkach, ale także podczas wielu uroczystości i rocznic patriotycznych.

– Bronimy bardzo często wiary, bronimy naszej religii. Można to zaobserwować chociażby podczas opraw meczowych na stadionach czy przy okazji różnych uroczystości, np. 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Na Jasnej Górze po Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu również prezentujemy nasze patriotyczne transparenty. W tym roku przypada rocznica poznańskiego czerwca, również kibice Lecha Poznań przygotowują na ten czas okolicznościową oprawę – mówi Patryk Pawłowski.

Po zakończonej Eucharystii zaplanowano spotkanie z red. Wojciechem Sumlińskim. Wygłosi on wykład „Mordy założycielskie III RP”. O godz. 16.30 na Wałach Jasnogórskich odbędzie się prezentacja patriotycznych transparentów. Na koniec zaplanowano koncert Pawła Piekarczyka o „Żołnierzach Wyklętych”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj