fot. o. Sylwester Grabowski
Na zdjęciu od lewej: s. Faustyna, przełożona sióstr klauzurowych z Nysy (Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji), o. Sylwester Grabowski, przełożony polskiej prowincji werbistów oraz s. Dolores Zok SSpS

Formacja serca. Na Jasnej Górze odbyło się Sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego

Przełożeni wyżsi zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych i instytutów świeckich wzięli udział w dwudniowym sympozjum formacyjnym na Jasnej Górze. „Było to spotkanie w szczerości, uznaniu swoich słabości, a także danie nadziei i nowego zapału do ewangelizacji. Bóg tak bardzo potrzebuje naszego świata, a świat potrzebuje Boga! Na własne oczy możemy zobaczyć, co znaczy świat bez Niego” – wskazuje s. Dolores Zok SSpS, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, dzieląc się z Family News Service owocami zakończonego w środę Sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego.

W sympozjum odbywającym się w dniach 18-19 października wzięło udział ponad 300 osób. Podobne wydarzenia organizowane są co trzy lata.

– Sympozjum było dobrym spotkaniem. Ważne jest, by w dzisiejszym świecie spotykać się „face to face”, w rzeczywistości. Nie tylko w sposób mailowy, ale żeby być ze sobą, ucieszyć się swoją obecnością i uświadomić sobie, że jest nas całkiem dużo (…). Wyjechałam bardzo szczęśliwa. Było to spotkanie w szczerości, uznaniu swoich słabości, błędów, a także danie nadziei i nowego zapału do ewangelizacji. Bóg tak bardzo potrzebuje naszego świata, a świat potrzebuje Boga! Na własne oczy możemy zobaczyć, co znaczy świat bez Niego – podkreśla w rozmowie z Family News Service.

Jako Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce siostry rozpoczęły spotkanie już dzień wcześniej. Wśród poruszanych tematów znalazły się: formacja, ewangelizacja oraz pomoc biednym i cierpiącym.

– Zastanawiałyśmy się razem, jak bardziej pomóc Ukrainie. Nasi bracia i siostry z Ukrainy wyjeżdżają z Polski do swojego kraju, później znowu wracają do nas w efekcie dynamicznej sytuacji, która dzieje się za wschodnią granicą. Na naszym spotkaniu pojawili się „Rycerze Kolumba”, którzy dalej chcą pomagać nam w przyjmowaniu Ukraińców do naszych klasztorów. Pragnę w tym miejscu podać również przykład ks. Tomasza Kancelarczyka, prezesa Fundacji Małych Stópek, który zawsze chce być obecny na konferencji żeńskich zgromadzeń zakonnych i teraz również był z nami. W zeszłym roku bardzo nas wspomógł w pomocy biednym, bezdomnym. Zapewnił, że w tym roku też włączy się w pomoc dla braci i sióstr z Ukrainy. Organizuje różne akcje, jak chociażby „Paczuszka dla Maluszka” i przekazuje nam rzeczy materialne w takiej ilości, jakiej potrzebujemy. Jest z nami, by przez nas pomagać innym – akcentuje przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

„Formowanie serca do bycia świadkiem Ewangelii” to główne hasło, które towarzyszyło przełożonym wyższym zakonów na październikowym wydarzeniu.

– Z Rzymu przyjechał do nas o. prof. Dariusz Kowalczyk, by mówić o prymacie modlitwy jako odpowiedzi na potrzeby współczesnego Kościoła. Przyznał, że nic nowego nie powie nam o modlitwie, natomiast chodzi o to, by dzielić się myślami o modlitwie, trwać w modlitwie, nie ustawać. W pewnym momencie – jak w starym dobrym małżeństwie – może przyjść kryzys, ale to modlitwa ma nas prowadzić przez życie. Benedykt XVI modlił się: „Panie, daj mi łaskę, bym nigdy nie uciekł od wilków”. Cokolwiek to słowo „wilki” znaczy, my też chcemy mieć taką odwagę, by nie uciekać od świata, który nas czasami przytłacza i może wydawać się trudny, ale być w tym świecie, świadczyć o obecności żywego Jezusa (…). Kochamy Kościół ze wszystkimi słabościami i trudnościami, które doświadczamy. Chcemy zawsze świadczyć, że to Bóg jest w Kościele i my – słabi ludzie, ale mocni Bogiem – mówi s. Dolores Zok.

Wśród zaproszonych prelegentów byli ks. dr Krzysztof Wons oraz ks. dr Grzegorz Suchodolski. Duchowni poruszyli temat dróg do dojrzałości w życiu konsekrowanym – formacji ludzkiej i duchowej. Obecny był również ks. Artur Sepioło z Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

– Zachęcał nas do prawdziwej ewangelizacji. Jak zaznaczył, ewangelizacja nie jest już dzisiaj opcją, ale naszym głównym zadaniem. W świecie, w którym w błyskawiczny sposób szerzy się sekularyzacja; gdzie dzieci i młodzież wypisuje się z lekcji religii – nasza obecność powinna być bardzo przeźroczysta, jasna: że jestem świadkiem Chrystusa, by ludzie – szczególnie młodzi – nie zatracili wiary. To było bardzo wzruszające. Myślę, że następne spotkanie Konferencji będzie poświęcone ewangelizacji i sekularyzacji, byśmy uświadomili sobie, jak bardzo potrzebne są nasze siły, nasze radości,  nasze uśmiechy. Nasze świadczenie o Bogu gdziekolwiek jesteśmy. A możemy świadczyć tylko wtedy, gdy nasze serce jest pełne dobroci, modlitwy i miłości. Inaczej to nie ma sensu – podkreśla przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

W Polsce posługuje obecnie ponad 30 tys. osób konsekrowanych. Największą grupę wśród nich stanowią siostry ze zgromadzeń czynnych. W naszej ojczyźnie działa ponad 100 żeńskich zgromadzeń zakonnych.

fot. o. Sylwester Grabowski

FNS/radiomaryja.pl

drukuj