12 hiszpańskich męczenników redemptorystów fot. redemptor.pl

[TYLKO U NAS] O. M. Raczkiewicz CSsR o beatyfikacji 12 hiszpańskich męczenników redemptorystów: Ich historie stanowią świadectwo wierności Bogu, Ewangelii, poświęcenia swojego życia za drugiego człowieka

Sześciu z nich było kapłanami, a sześciu braćmi zakonnymi. W tamtych czasach w Madrycie były dwie wspólnoty redemptorystowskie. Jedna była przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a druga przy bazylice św. Michała w dzielnicy La Latina, czyli niedaleko od Katedry Almudena (…). 20 lipca 1936 roku rozpoczęło się prawdziwe polowanie na księży, zakonników, siostry zakonne, a nawet na osoby świeckie, które bardzo prężnie działały w parafiach oraz organizacjach katolickich (…). Historie wszystkich 12 męczenników są bardzo poruszające i wzruszające. One stanowią świadectwo wierności Bogu, Ewangelii, poświęcenia swojego życia za drugiego człowieka. To dobry i ważny przykład dla dzisiejszego Kościoła – mówił o. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta posługujący w Hiszpanii, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W sobotę odbyła się beatyfikacja 12 hiszpańskich męczenników redemptorystów, którzy zginęli w Hiszpanii w 1936 roku. O. Marek Raczkiewicz CSsR przedstawił, kim byli hiszpańscy męczennicy.

– Sześciu z nich było kapłanami, a sześciu braćmi zakonnymi. W tamtych czasach w Madrycie były dwie wspólnoty redemptorystowskie. Jedna była przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a druga przy bazylice św. Michała w dzielnicy La Latina, czyli niedaleko od Katedry Almudena. Kiedy wybuchła wojna domowa (1936-1939 – przyp. red.) w Madrycie było dosyć spokojnie. 19 lipca obydwie wspólnoty mogły spokojnie rano odprawić Msze święte w swoich kościołach, natomiast wieczorem zaczęły się zamieszki na ulicach. Dzień później rozpoczęła się rewolucja republikańska w Madrycie – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Męczeńska droga hiszpańskich redemptorystów rozpoczęła się 20 lipca, czyli dzień po Uroczystości Najświętszego Odkupiciela.

– 20 lipca w godzinach popołudniowych dwóch pierwszych redemptorystów wyszło z klasztoru przy bazylice św. Michała i natknęli się na milicjantów, którzy zaczęli do nich krzyczeć „faszyści”. Oni odpowiedzieli, że są zakonnikami. To ważny szczegół, ponieważ w Hiszpanii męczennicy zginęli za wiarę, a nie ze względów ideologicznych. W tamtym momencie grupa kobiet obroniła naszych redemptorystów, ale zostali oni zabrani do więzienia i tego samego dnia rozstrzelani w parku miejskim (…) 20 lipca rozpoczęło się prawdziwe polowanie na księży, zakonników, siostry zakonne, a nawet na osoby świeckie, które bardzo prężnie działały w parafiach oraz organizacjach katolickich – przypomniał gość „Aktualności dnia”.

Na czele męczenników stał ojciec Vicente Renuncio Toribio.

– Ojciec Vicente starał się ukrywać wśród rodziny i przyjaciół – zmienił nawet nazwisko – ale wiemy, jak ludzie potrafią się zachowywać w czasie wojny, tak więc ojciec został wydany i trafił do więzienia. Kiedy zaczęto wywoływać księży, którzy mieli zostać rozstrzelani, jego wywołano pod jego prawdziwym nazwiskiem. On sam się zdziwił, skąd funkcjonariusze mogli znać jego prawdziwe dane. Ojciec Vicente ofiarował swoje życie za Kościół, Zgromadzenie i za pokój w Hiszpanii – mówił o. Marek Raczkiewicz CSsR.

– Historie wszystkich 12 męczenników są bardzo poruszające i wzruszające. One stanowią świadectwo wierności Bogu, Ewangelii, poświęcenia swojego życia za drugiego człowieka. To dobry i ważny przykład dla dzisiejszego Kościoła – dodał.

Redemptorysta przypomniał, że według szacunków w hiszpańskiej wojnie domowej ponad osiem tysięcy ludzi zostało zamordowanych za wiarę.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem o. Marka Raczkiewicza CSsR można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl