fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. T. Kancelarczyk: To wielkie zakłamanie, gdzie z jednej strony tyle wysiłku przeznacza się na poprawę życia niepełnosprawnych, a z drugiej – gdy ma się urodzić chory człowiek, to się go zabija

Nie można zabijać i nie można robić selekcji, bo eugenika to jest wybór tego dobrego porodu, a odrzucenie tych, którzy są chorzy. To jest wielkie zakłamanie w tym świecie, gdzie z jednej strony tyle – i słusznie – wysiłku przeznacza się na cel poprawy życia osób z różnymi niepełnosprawnościami, ale z drugiej strony, gdy świat dowiaduje się o tym, że człowiek ma urodzić się z niepełnosprawnościami, to nie stwarza się mu przyjaznych warunków życia, usuwania barier, tylko po prostu pozbywa się problemów w postaci zabicia nienarodzonego dzieckapowiedział ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego [więcej].

– To jest dzień pamięci o tych dzieciach, które odeszły przedwcześnie, nie miały możliwości, żeby się urodzić. Wróciłem z Cmentarza Centralnego w Szczecinie, gdzie prowadziłem ceremonię pożegnania siedemdziesięciu dwóch dzieci, których ciała zostały złożone we wspólnym grobie, który jest też naznaczony pięknym pomnikiem. Ta uroczystość odbyła się przy obecności rodziców tych dzieci – wyjaśnił ks. Tomasz Kancelarczyk.

Jak zauważył gość „Aktualności dnia”, rodzice żegnali swoje dzieci z ogromnym bólem i łzami.

To jest świadectwo, że te dzieci, które być może żyły bardzo krótko, kilka, kilkanaście tygodni, może kilka miesięcy, one zamieszkały w sercach tych rodziców tak mocno, że żegnają je z tak wielkim smutkiem. Jest to dzień pamięci o istotach ludzkich, żeby nie sprowadzać ich istnienia do bycia jakimś płodem, ale po prostu człowiek, który ma swój początek, zakończył życie jeszcze przed narodzeniem i dlatego też winniśmy o nim pamiętać i z pewną godnością żegnać się z tymi dziećmi – podkreślił prezes Fundacji Małych Stópek.

Ks. Tomasz Kancelarczyk zwrócił również uwagę, że ten dzień jest czasem wspólnej modlitwy rodziców z dziećmi utraconymi.

– Prosimy także, aby te dzieci były w jedności z nami, w naszej modlitwie i za każdym razem, kiedy o taką modlitwę też proszę, mamy (które bardzo mocno przeżywają traumę poronienia, utraty dziecka), doznają pocieszenia, bo już kolejny raz przychodzą i mówią mi, że teraz jest inaczej, bo modlę się ze swoim dzieckiem – zaznaczył duchowny.

Prezes Fundacji Małych Stópek przypomniał, że Pan Jezus również jest dzieckiem poczętym.

Zwiastowanie Pańskie to uroczystość, która mówi nam o tym, że początek ziemskiego życia Jezusa Chrystusa w łonie Najświętszej Maryi Panny to poczęcie, dlatego winniśmy do każdego życia poczętego podchodzić z pełnym uznaniem jego wartości życia, jako człowieka – dodał.

Trwa trzeci dzień Nowenny Życia o mądrość i odwagę dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego[więcej].

22 października, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzeć wniosek dotyczący stwierdzenia niezgodności z konstytucją części zapisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku dopuszczających tzw. aborcję eugeniczną.

W takich sytuacjach zawsze mam nadzieję. Jestem wewnętrznie przesiąknięty nadzieją, że to zdanie Trybunału Konstytucyjnego będzie takie jak trzeba, to znaczy po stronie człowieka. Dzień dzisiejszy, Dzień Dziecka Utraconego, też jest dniem pamięci o dzieciach zabitych, mówimy abortowanych. Ten temat, którym będzie zajmować się TK, będzie dotyczył dzieci, które są zabijane, bo są chore lub z podejrzeniem choroby – wskazał kapłan.

Niezależnie od tego, czy dziecko rodzi się zdrowe czy chore, powinniśmy życie chronić – zauważył ks. Tomasz Kancelarczyk.

– Nie można zabijać i nie można robić selekcji, bo eugenika to jest wybór tego „dobrego” porodu, a odrzucenie tych, którzy są chorzy. To jest  wielkie zakłamanie w tym świecie, gdzie z jednej strony tyle – i słusznie – wysiłku przeznacza się na cel poprawy życia osób z różnymi niepełnosprawnościami, ale z drugiej strony, gdy świat dowiaduje się o tym, że człowiek ma urodzić się z niepełnosprawnościami, to nie stwarza się mu przyjaznych warunków życia, usuwania barier, tylko po prostu pozbywa się problemów w postaci zabicia nienarodzonego dziecka – dodał.

– Zapraszam do nowenny, nawet tych, którzy nie włączyli się od początku, by przez swoją indywidualną modlitwę, poprzez Litanię do św. Jana Pawła II z prośbą o głębokie wniknięcie w sędziów TK, w ich sumienie, walczyć o prawdę o wartości życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – apelował prezes Fundacji Małych Stópek.

Całą rozmowę z ks. Tomaszem Kancelarczykiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl