fot. PAP/EPA

UE: Szef PE wzywa przywódców do odblokowania negocjacji ws. budżetu

Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał przywódców unijnych na szczycie w Brukseli do odblokowania negocjacji w sprawie wieloletniego budżetu UE i do wyrażenia zgody na dodatkowe środki, o które wnioskują eurodeputowani.

W przemowie podczas Rady Europejskiej, której tekst został udostępniony mediom, Włoch zaznaczył, że europarlament nadal będzie bronił finansowania kluczowych, długoterminowych programów UE.

„Globalne i geopolityczne wyzwania stojące przed Unią w kontekście pandemii, której ciągłe rozprzestrzenianie się wystawia nasze państwa członkowskie na poważną próbę, wymagają szybkich odpowiedzi” – podkreślił David Sassoli.

Jak tłumaczył, ze względu na powagę sytuacji Parlament Europejski w połowie września podjął pierwsze kroki na drodze do ratyfikacji decyzji umożliwiającej sfinansowanie planu odbudowy. Zwrócił uwagę, że konieczne jest porozumienie w sprawie wiążącego harmonogramu wprowadzenia nowych zasobów własnych UE w ciągu najbliższych kilku lat. Miałyby one „co najmniej” wystarczyć na pokrycie odsetek i spłat środków na odbudowę po koronawirusie.

David Sassoli powiedział, że nikt nie chce otwierać porozumienia z lipca. Chodzi tylko o „techniczne dostosowania” – przekonywał.

Przewodniczący PE powiedział, że nie ma w ogóle postępu w wieloletnich ramach finansowych. Jako zrozumiałe ocenił, że szefowie państw i rządów skoncentrowali swoje wysiłki na instrumencie odbudowy i sumach, które w jego ramach mają przypaść poszczególnym krajom.

„Ale cięcia w siedmioletnich programach, które mają wyraźny wymiar europejski, jest złym podejściem” – ocenił.

Jak przekonywał, starając się osiągnąć kompromis, Parlament znacznie wycofał się ze swojego pierwotnego stanowiska w sprawie budżetu na lata 2021-2027. Przypomniał przy tym, że negocjatorzy reprezentujący eurodeputowanych zażądali dodatkowych 39 miliardów euro.

„To niewielka suma w porównaniu z całkowitym pakietem o wartości 1800 mld euro, ale oznaczałaby ona ogromną różnicę dla naszych obywateli, którzy skorzystają na naszych wspólnych politykach” – podkreślił przewodniczący PE.

Jak dodał, instytucja, którą kieruje, przedstawiła kreatywne propozycje w sprawie sfinansowania dodatkowych 39 miliardów euro. Samo zwiększenie pułapu wydatków miałoby wynosić 9 mld euro, dzięki czemu realny poziom finansowania miałby być taki sam jak w latach 2014-2020.

Dodatkowo PE chce, żeby odsetki od środków na fundusz odbudowy nie obciążały budżetu UE, tylko były z niego wyjęte.

„Należy pamiętać, że fundusz odbudowy to niezwykłe zobowiązanie, dlatego też koszt odsetek należy traktować jako wydatek nadzwyczajny. Nie powinno się doprowadzać do wyboru między tymi kosztami a programami wieloletnich ram finansowych” – przekonywał David Sassoli.

Wyjęcie odsetek poza siedmioletni budżet miałoby przynieść 13 mld euro. PE chce też większej elastyczności, jeśli chodzi o korzystanie z rezerw unijnych. Niewykorzystane środki z tej puli miałby być rozdzielane na unijne programy.

„Obecnie negocjacje stoją w martwym punkcie. To w waszych rękach jest ponowne ich uruchomienie” – zaapelował do przywódców Włoch.

Prowadząca rozmowy w imieniu państw członkowskich niemiecka prezydencja przedstawiła kompromisową ofertę, ale na razie nie została ona zaakceptowana przez eurodeputowanych. PE chce, żeby mandat negocjacyjny prezydencji został zmieniony.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl