fot. Monika Bilska

Sondaż: Zdaniem większości Polaków opuszczenie przez nas UE mało realne

Zdecydowana większość Polaków uważa, że opuszczenie przez nasz Unii Europejskiej jest nieprawdopodobne. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. Tak zwanym polexitem straszy opozycja.

W najnowszym sondażu respondentom zadano pytanie: „Na ile prawdopodobne wydaje się Panu/Pani, że w najbliższym czasie Polska opuści Unię Europejską”, a więc czy dojdzie do tzw. polexitu?

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Polskę za „raczej nieprawdopodobne” uznało 47,2 proc. badanych, a 33,5 proc. za „zdecydowanie nieprawdopodobne”. Łącznie daje to 80,7 proc. osób, które uważają polexit za niemożliwy.

Z kolei wyjście z Unii za „bardzo prawdopodobne” uznało 3,3 proc. badanych, a za „raczej prawdopodobne” 13,3 proc. uczestników sondażu – łącznie daje to 16,6 proc.

Temat polexitu podgrzewa polska opozycja. Według kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej najnowsza nowela ustaw sądowych to realny krok w tym kierunku. Polskie władze zdecydowanie podkreślają, że opuszczenie UE przez Polskę w obecnej sytuacji nie jest ani możliwe, ani rozważane. Aby państwo opuściło wspólnotę, konieczne jest referendum, w którym taką decyzję podejmą obywatele.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj