Boże Narodzenie u chrześcijan obrządków wschodnich

Chrześcijanie obrządku wschodniego przeżywają Święta Bożego Narodzenia. Korzystają w liturgii z kalendarza juliańskiego, stąd wynika różnica w dacie obchodzenia świąt względem obrządku zachodniego.

Święta Bożego Narodzenia w obrządkach wschodnich trwają trzy dni. Pierwszego dnia rozważana jest tajemnica przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Po świątecznej Eucharystii wierni otrzymują specjalne błogosławieństwo i dzielą się małymi chlebkami. Drugiego dnia wspomniana jest święta Rodzina. Trzeci dzień świąteczny to wspomnienie pierwszego męczennika i diakona świętego Stefana.

– Jest to bardzo ważne święto. Ci męczennicy w Iraku, w Syrii; to jest Donieck, Ługańsk. Czy to, co się dzieje na Ukrainie to nie są męczennicy? Czy tych herodów dziś brakuje? Jest ich aż nadto dużo, i dlatego to święto też w sposób szczególny czcimy – powiedział ks. abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego.

W okresie świątecznym wierni obrządków wschodnich szczególnie się pozdrawiają.

– W okresie Bożego Narodzenia Grekokatolicy witają się ze sobą takim pozdrowieniem – Chrystus się rodzi – a drudzy odpowiadają – „Sławcie, wysławiajcie Go!” – powiedział ks. bp Włodzimierz Roman Juszczak OSBM, biskup wrocławsko-gdański Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

W tym roku to pozdrowienie jest nadzwyczaj ważne i potrzebne. Wierni obrządków wschodnich z niepokojem patrzą na wschód ogarnięty wieloma konfliktami. Szczególnie dotyka ich kryzys na Ukrainie. Stąd wśród ich świątecznych intencji – główną – będzie modlitwa o pokój.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl