fot. TT/Jasna Góra News

Apel Jasnogórski – modlitwa łącząca Polaków w Polsce i za granicą ma 70 lat

Obchodzimy dziś 70. rocznicę powstania Apelu Jasnogórskiego. To szczególne nabożeństwo codziennie o stałej porze gromadzi na modlitwie Polaków z kraju i zza granicy. Uroczystości jubileuszowe w jasnogórskim sanktuarium rozpoczną się o godz. 20.30 koncertem telewizyjnym pt. „Modlitwa pokoleń”. Następnie zaprezentowany zostanie znaczek Poczty Polskiej upamiętniający nabożeństwo, a o godz. 21:00 jubileuszowy Apel Jasnogórski poprowadzi Prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak.

„Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam” – to słowa, które szczególnie wryte są w serca Polaków, a łączą się z najbardziej znanym wieczornym nabożeństwem do Matki Bożej. Mowa oczywiście o Apelu Jasnogórskim, który już od siedemdziesięciu lat o godz. 21.00 łączy miliony Polaków mieszkających w kraju, ale również tych rozsianych po całym świecie.

– Jest to fenomen, do którego ludzie przyzwyczajeni są nie tylko poprzez formę pobożności, ale także poprzez pewną tradycję. To jest ogromne dziedzictwo – zauważyła prof. Monika Przybysz, która uczestniczyła w konferencji poświęconej 70. rocznicy Apelu Jasnogórskiego.

Idea powstania Apelu Jasnogórskiego zrodziła się 8 grudnia 1953 roku, kiedy Prymas Tysiąclecia, ks. kard. Stefan Wyszyński, został uwięziony przez komunistów. Wtedy to grupa oo. Paulinów i członków Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zaczęła modlić się o jego uwolnienie oraz opiekę Matki Bożej nad Ojczyzną. Wielkim propagatorem tego nabożeństwa stał się potem też sam ks. Prymas, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966 przygotowującej do Millenium Chrztu Polski. Od tamtej pory przez całe swoje życie o godz. 21.00 łączył się duchowo z Polakami i im błogosławił.

Apel Jasnogórski miał różne melodie i był śpiewany w różnych wersjach. Autorem najbardziej znanej i rozpowszechnionej melodii jest salezjanin, ks. Stanisław Ormiński, który skomponował ją w 1956 roku. W Kaplicy Matki Bożej znajduje się poświęcona mu pamiątkowa tablica.

Również sam Ojciec Święty Jan Paweł II ukochał modlitwę apelową.

„Stale powtarzam tę modlitwę, zanosząc przed oblicze Czarnej Madonny wszystkie sprawy Polski, świata i Kościoła na całym okręgu ziemi. Nie przestaję też zachęcać do nieustannego powracania do tej miłości, jaka w niej jest zawarta. To jest źródło ufności na każdy czas. Modlę się, aby wszyscy, którzy zwracają się do Jasnogórskiej Pani, obficie z tego źródła czerpali i znajdowali umocnienie na trudnych drogach trzeciego tysiąclecia (…)” – mówił w 2003 roku Papież Polak.

https://twitter.com/JasnaGoraNews/status/1732038363891560781

Były generał Zakonu oo. Paulinów, o. Józef Płatek, w rozmowie z radiem Jasna Góra przypomniał, że św. Jan Paweł II jeszcze jako metropolita krakowski prowadził rozważania apelowe.

Bardzo podkreślał rycerski i harcerski charakter Apelu, ale i ewangeliczny. Interpretował poszczególne słowa, co oznaczają: Jestem, Pamiętam, Czuwam. Kiedy jako Papież podczas swojej drugiej podróży do Polski przeprowadził przewspaniały Apel do młodzieży, gdzie interpretował, że Apel jest nie tylko modlitwą, ale jest programem życia – mówił zakonnik.

Modlitwa apelowa trwa po dziś dzień i dociera do coraz szerszego grona, m.in. dzięki transmisji realizowanej przez Radio Maryja i TV Trwam – zwracał uwagę przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

– Dzięki temu dociera do milionów osób i tworzy szczególną wspólnotę – osób miłujących Maryję, Kościół, Polskę; osób, które na koniec dnia w Apelu zawierzają siebie Maryi, przepraszając za swoje słabości, prosząc Maryję, aby wyprosiła im łaskę podążania za Jezusem – podkreśla o. Samuel Pacholski. 

Transmisja Apelu Jasnogórskiego odbywa się codziennie o godz. 21.00 na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl