Zmarł ks. kard. Franciszek Macharski 

Nie żyje ks. kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski. Zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku stracił przytomność i doznał urazu. Miał 89 lat.

Dziś o godz. 17.30 w katedrze na Wawelu sprawowana będzie Msza św., której przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

28 lipca ks. Kardynała odwiedził w szpitalu Ojciec św. Franciszek.

Ks. Kardynał kierował Kościołem w Krakowie przez 27 lat. Został mianowany biskupem w Krakowie po wyborze Jana Pawła II.

Ks. kard. Franciszek Macharski był jednym z najbliższych współpracowników ks. kard. Karola Wojtyły i jego przyjacielem – mówi ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie.

– Ks. Kard. Franciszek Macharski kierował Kościołem krakowskim w bardzo trudnych czasach, bo przecież pamiętajmy – były to jeszcze czasy komunizmu, czasy stanu wojennego. Okazał się wybitnym mężem stanu, ponieważ miał wielką mądrość. Mądrość ta wypływała z głębokiego zanurzenia w Bogu. Jego zawołaniem biskupim było ,,Jezu, ufam Tobie”. To wskazuje na jego wielki związek z Orędziem Bożego Miłosierdzia. W herbie biskupim wpisał sobie również to sławne zawołanie Pana Jezusa skierowane do siostry Faustyny. Pozostał wierny temu orędziu. Wybudował w Krakowie Bazylikę Bożego Miłosierdzia, rozbudował sanktuarium. To jest jego wielka zasługa. W 2002 roku bazylikę tę konsekrował papież Jan Paweł II – wspomina ks. prof. Jan Machniak.

Był wielkim Polakiem, dla którego ważne było ludzkie życie – mówi dr inż. Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia z Krakowa.

– Pamiętam naszą rozmowę ze śp. ks. Kardynałem Franciszkiem, kiedy proponowałem, żebyśmy podjęli ten trud organizacji specjalnej Mszy św. w Kościele Mariackim w Krakowie. Ks. Kardynał od razu, bez chwili wahania powiedział: ,,Robimy to. Niech będzie ta modlitwa, Msza św. i to apostolstwo związane z Dniem Świętości Życia”. Ta inicjatywa zaproponowana przez św. Papieża później rozszerzała się na kolejne diecezje, a po wielu latach doczekaliśmy się decyzji Konferencji Episkopatu Polski, który jednogłośnie przyjął tę uchwałę, że 25 marca będzie w naszej ojczyźnie  Dniem Świętości Życia – zaznacza dr inż. Antoni Zięba.

Ks. kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem był ks. kard. Karol Wojtyła. Sakrę biskupią ks. Macharski otrzymał z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 roku, a w czerwcu tego samego roku – godność kardynalską.

Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał także do kilku watykańskich kongregacji.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl