Trwają uroczystości pogrzebowe śp. ks. Franciszka Macharskiego

W Katedrze na Wawelu trwają uroczystości pogrzebowe śp. księdza kardynała Franciszka Macharskiego, byłego metropolity krakowskiego.

W ostatniej posłudze kardynała biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, parlamentarzyści, Episkopat Polski i licznie zgromadzeni wierni.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczy ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Ciało śp. ks. kard. Franciszka Macharskiego spocznie w Katedrze na Wawelu, w krypcie biskupów krakowskich, obok księdza kard. Adama Sapiehy.

Były metropolita krakowski zmarł we wtorek w wieku 89 lat.

Ks. kard. Franciszek Macharski prowadził Kościół krakowski w bardzo trudnych czasach, ale zawsze był blisko człowieka – wspomina ks. prof. Jan Machniak, Dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Został wybrany po Janie Pawle II, w czasach, kiedy jeszcze w Polsce był komunizm, potem przyszedł stan wojenny i trzeba było podejmować bardzo ważne decyzje, być blisko ludzi. Kardynał Franciszek dał wtedy świadectwo pasterza, który rozumie swoje owce i jest bardzo blisko tych owiec. Potem przyszły czasy nowe, lepsze dla Polski, czasy przemian gwałtownych i znowu było widać wielką mądrość kardynała Franciszka, który pomiędzy różnymi opcjami politycznymi zajmował takie miejsce by być pasterzem, by być tym, który kieruje kościołem. Kardynał Franciszek Macharski był człowiekiem wielkiej wiary i jednocześnie wielkiej mistyki – podkreśla ks. prof. Jan Machniak

Śp. ks. kard. Franciszek Macharski kierował archidiecezją krakowską przez niemal 27 lat. Objął ją w grudniu 1978 r. po wyborze Karola Wojtyły na papieża. W 2005 r. przeszedł na emeryturę. Od czerwca przebywał w szpitalu, gdzie kilka dni przed śmiercią odwiedził go papież Franciszek, który pielgrzymował do Polski w związku ze ŚDM.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl