18,5 mln euro na realizację polsko-słowackich projektów

W Ministerstwie Rozwoju podpisano umowy na realizację sześciu tzw. projektów parasolowych o wartości 18,5 mln euro. Umożliwiają one finansowanie działań na rzecz współpracy lokalnych społeczności polsko-słowackiego pogranicza. Takie przedsięwzięci funkcjonują na pograniczu od 15 lat.

Projekty, zatwierdzone przez Komitet Monitorujący stanowią odpowiedź na istotne wyzwania obszarów położonych wzdłuż granicy. Według ministerstwa rozwoju dzięki lepszemu wykorzystaniu walorów przygranicznych, zwiększy się atrakcyjność pogranicza dla inwestorów i turystów.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że realizacja projektów pozytywnie świadczy o przewodnictwie Polski w grupie Wyszehradzkiej;

– Umowy dzięki którym będzie możliwa realizacja projektów tzw. miękkich, czyli nawiązywania współpracy na tych obszarach na których idzie nam bardzo dobrze czyli w obszarze kultury, wspierania samorządności ale także uczenia się wzajemnego jak najlepiej i jak najskuteczniej wykorzystać dla rozwoju środki europejskie. Coraz więcej pojawia się projektów wspierających przedsiębiorców tych małych i średnich działających po obu stronach granic. Mamy nadzieję, że to też dobry moment, ponieważ to też czas kiedy Polska przewodniczy w Grupie Wyszehradzkiej i tego typu współpraca sprzyja temu, żeby rzeczywiście Grupa Wyszehradzka nie była tylko jałową i martwą umową ale realnym obszarem współpracy – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Celem projektów jest także zatrzymanie ludzi młodych w kraju poprzez poprawę oferty edukacyjnej oraz dostosowanie jej do rynku pracy.

Sześcioma projektami zarządzają Euroregiony; Karpacki, Beskidy i Tatry. Partnerami po stronie słowackiej są Wyższe Jednostki Terytorialne w Preszowie i Żylinie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl