Kraków: zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. kard. Macharskiego

W krypcie biskupów krakowskich na Wawelu spoczęło dziś ciało śp. ks. kard. Franciszka Macharskiego. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

W wygłoszonej homilii ks. kard. Dziwisz odniósł się m.in. do życia i duchowości zmarłego. „Kardynał Franciszek Macharski zostawia nam przykład człowieka i pasterza dobrego, troskliwego, i jednocześnie ubogiego, o prostym stylu życia” – zaznaczył metropolita krakowski.

– Chciałbym, abyśmy spojrzeli na naszego zmarłego w świetle wiary, nadziei, miłości. Kardynał był człowiekiem głębokiej wiary. To ona kształtowała jego duchowość, modlitewne skupienie, kontemplacyjne zanurzenie w Bogu, mistyczne przeżycia, ale także pasterską wrażliwość na drugiego człowieka, wyobraźnię miłosierdzia, obecność w życiu innych ludzi oraz ducha służby poświęcenia. Między jego wiarą a życiem nie było rozdźwięku! Dlatego szybko stał się autorytetem w środowisku krakowskim i w polskim Kościele – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Podczas Mszy św. odczytany został specjalny telegram Ojca Świętego Franciszka. [czytaj więcej]

„W  tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie. Niech Pan przyjmie go do swej chwały!” – napisał Ojciec św.

Ojciec  św. w swoim telegramie odniósł się też do biskupiego zawołania zmarłego: „Jezu, ufam Tobie!”. Było dewizą jego życia i pasterskiej posługi – zaznaczył papież Franciszek.


RIRM

drukuj