W 2. rocznicę śmierci ks. kard. Franciszka Macharskiego modlitwa na Wawelu

W drugą rocznicę śmierci ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze na Wawelu Msze św. odprawili w czwartek ks. kard. Stanisław Dziwisz i emerytowany arcybiskup Lwowa, wieloletni przyjaciel zmarłego, ks. kard. Marian Jaworski.

Obie Msze św. były sprawowane przy konfesji św. Stanisława. Przed wejściem do krypty, w której spoczywa ks. kard. Franciszek Macharski, płonął znicz i pojawiły się kwiaty. Wokół ołtarza zgromadzili się duchowni, krewni zmarłego, siostry albertynki, które opiekowały się kardynałem oraz wierni.

Ks. kard. Marian Jaworski mówił PAP po Mszy św., że posługa ks. kard. Franciszka Macharskiego przypadła na trudny okres stanu wojennego.

„Kardynał odznaczał się wielką roztropnością i w tym czasie z wielką umiejętnością i inteligencją prowadził Kościół krakowski. To była jego wielka zasługa” – podkreślił ks. kard. Jaworski.

„Był człowiekiem bardzo skromnym, nigdy nie mówił, co robił, a rzeczywiście bardzo, bardzo pomagał i zachował się w pamięci wiernych. A wiemy dobrze, że zająć odpowiednią postawę po Janie Pawle II też nie było łatwe. We wszystkim odznaczał się wielkim zaufaniem do Pana Boga, które towarzyszyło mu do śmierci. Był całkowicie zgodzony z tym, co Pan Bóg daje” – dodał.

Proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki podkreślił, że z biegiem czasu rośnie zrozumienie, jakie znaczenie miała posługa ks. kard. Macharskiego.

„To była bardzo pracowita, cicha, ale bardzo ważna posługa pasterska dla Kościoła krakowskiego, która pomagała także Kościołowi w Polsce” – mówił ks. prałat Zdzisław Sochacki, przypominając, że ks. kard. Franciszek Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

„Pamiętamy jego bardzo bliskie relacje z ludźmi, z tymi, których znał po imieniu, o których się troszczył, z ludźmi, za których się modlił. Nie było sprawy nawet najdrobniejszej, która byłaby mu obca. Robił to dyskretnie, skromnie, z wielką rozwagą, ale zawsze była to posługa miłosierdzia. Jego przywiązanie do Łagiewnik, do miłosiernego Jezusa Chrystusa i siostry Faustyny zaowocowało w jego życiu wyjątkową postawą, którą my teraz wspominając odkrywamy” – powiedział PAP ks. Sochacki.

Ks. kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego wielkim przyjacielem i poprzednikiem w posłudze biskupa krakowskiego był Karol Wojtyła. Z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r. otrzymał sakrę biskupią, a w czerwcu tego samego roku – godność kardynalską. Przez wiele lat ks. kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94).

Był niezwykle szanowany i lubiany przez wiernych m.in. za swoje ciepło i bezpośredniość. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Zmarł 2 sierpnia 2016 o godz. 9.37 w Szpitalu Uniwersyteckim, do którego trafił w czerwcu po tym, jak stracił przytomność. Podczas ŚDM Kraków 2016 ciężko chorego księdza kardynała odwiedził papież Franciszek. Trumna z ciałem ks. kard. Franciszka Macharskiego została złożona w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją św. Stanisława w Katedrze na Wawelu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl