fot. PAP/Art Service 2

Na Wawelu rozpoczął się „Tydzień Patriotyczny”

Wspólnota, symbole, zabytki i klimat – to główne hasła tegorocznego „Tygodnia Patriotycznego”, który we wtorek rozpoczął się na Zamku Królewskim na Wawelu – można oddać krew, wziąć udział w grze terenowej oraz skorzystać ze strefy edukacyjnej i wypoczynkowej.

„Wszyscy myślą: 11 listopada, a my chcemy – cały tydzień. Cały tydzień cieszyć się i przypominać o tej dacie. Że to nie jest tylko jeden dzień, ale tak naprawdę 12 miesięcy, w których powinniśmy pamiętać o odzyskaniu niepodległości, byciu niepodległym, kształtować w sobie dobry, odpowiedzialny patriotyzm, pamiętać o dziedzictwie narodowym i kulturowym, pamiętać o małych społecznościach. To jest tak naprawdę robota na co dzień, a nie od święta” – wskazuje Marta Graczyńska, pełnomocniczka dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. działalności edukacyjnej.

„Tydzień Patriotyczny” potrwa do niedzieli. Z tej okazji na Wawelu zorganizowano specjalną interaktywną strefę patriotyczną i przygotowano grę terenową po zamkowych ekspozycjach. W ramach wydarzenia odbywa się także akcja krwiodawstwa.

„To jedna z dostępnych dziś form, by wykazać się bohaterstwem w tym szczególnym czasie” – zaznaczają organizatorzy wydarzenia o krwiobusie, który we wtorek stanął na dziedzińcu zewnętrznym Wawelu.

„Możemy zaoferować akcję oddania krwi w miejscu, które jest szczególne dla każdego Polaka, w okresie, kiedy wspominamy tych, co odeszli, a w tych dniach szczególnie tych, którzy walczyli o naszą wolność. Cel tej akcji jest bardzo szczególny: możemy podzielić się lekiem, którego w żaden inny sposób nie pozyskamy, jak tylko od ludzi dobrego serca i dobrej woli” – podkreśla podczas konferencji prasowej na wzgórzu wawelskim szefowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Beata Mazurek.

Do soboty (z wyłączeniem piątku) akcja krwiodawstwa w Ramach Tygodnia Patriotycznego będzie kontynuowana w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11. To jeden z kilku punktów tegorocznego programu wydarzenia. Każda z osób, która odda krew w tych dniach, otrzyma upominek ufundowany przez TAURON – mecenasa „Tygodnia Patriotycznego”.

Natomiast do końca miesiąca na Wawelu będzie można skorzystać z ogólnodostępnej i bezpłatnej „interaktywnej strefy patriotycznej”, która ma umożliwić refleksję nad współczesnymi postawami patriotycznymi oraz możliwymi sposobami ich kształtowania.

„Przygotowaliśmy po raz pierwszy wyjątkowe miejsce: strefę obywatelską. Przestrzeń, w której najmłodszych odbiorców sztuki i kultury uczymy współczesnych postaw patriotycznych. Chcemy pokazywać, że bycie Polakiem jest super, że powinniśmy być z tego wszyscy bardzo dumni. Pokazujemy, że patriotyzm jest fajny, że o historii, o przeszłości, o dawnych czasach, które mają wpływ na teraźniejszość i przyszłość, można mówić w naprawdę interesujący sposób” – mówi Bogumiła Wiśniewska, kierownik Działu Interpretacji Sztuki.

„Tydzień Patriotyczny” jest również okazją do przemierzenia trasy po wawelskich ekspozycjach wytyczonej za sprawą gry terenowej. Prezentując wybrane obiekty z zamkowych ekspozycji Wawel chce przedstawić wybranych ofiarodawców, którym zawdzięcza pozyskanie cennych zabytków.

„Podczas gry uczestnicy mogą nie tylko poznać historie, jakie kryją się za pewnymi nazwiskami, osobami związanymi z Wawelem, ale także poznać głębiej dzieje i historię tego miejsca” – wskazuje Marta Graczyńska.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl