W Krakowie odbył się ingres ks. abp. Marka Jędraszewskiego

Ks. abp Marek Jędraszewski objął w sobotę obowiązki pasterza krakowskiego Kościoła. W uroczystości, która odbyła się w Katedrze na Wawelu, uczestniczyła para prezydencka, premier rządu, przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwa i wierni.

Ingres poprzedził dźwięk Dzwonu Zygmunta, który bije w najważniejszych dla Polski i Kościoła okolicznościach. Jak powiedział PAP ks. prof. Jacek Urban, historyk i dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej, był to 79 ingres biskupa Krakowa, a abp Marek Jędraszewski jest 14. biskupem Krakowa pochodzącym z Wielkopolski.

8 grudnia 2016 roku papież Franciszek przyjął rezygnację ks. kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego w związku z ukończeniem 75 lat i mianował nowym metropolitą krakowskim abpa Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego.

Obrzęd objęcia archidiecezji krakowskiej przez nowego metropolitę rozpoczął się przy wejściu do Katedry. Wkraczający w towarzystwie m.in. ks. kard. Stanisława Dziwisza i nuncjusza apostolskiego ks. abp. Salvatore Pennacchiniego ks. abp Marek Jędraszewski ucałował krzyż, podany mu przez dziekana kapituły katedralnej bpa Jana Szkodonia, pokropił zebranych wodą święconą i uczcił relikwie świętych patronów przy Konfesji św. Stanisława. Następnie udał się do Kaplicy Najświętszego Sakramentu na modlitwę w ciszy.

Przy ołtarzu abp. Jędraszewskiego powitał ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„Katedra Wawelska i Kościół Krakowski zapisują dziś nową kartę swych długich dziejów. Księże Arcybiskupie Marku – od dzisiaj Ty zaczynasz zapisywać tę nową kartę, a my ją będziemy zapisywać razem z Tobą” – powiedział ks. kardynał przywołując historię tego miejsca i poprzedników obecnego metropolity.

INGRES KS. ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO: PRZEMÓWIENIE KS. KARD. STANISŁAWA DZIWISZA

Podczas uroczystości przy ołtarzu głównym odczytana została bulla papieża Franciszka z 8 grudnia ubiegłego roku o mianowaniu abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Na ramiona metropolity nałożono haftowany perłami i złotą nicią Racjonał św. Jadwigi, zakładany na wyjątkowe uroczystości religijne przez arcybiskupów krakowskich.

Następnie nuncjusz apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio przekazał metropolicie pastorał – symbol władzy pasterskiej – i odprowadził do katedry, która jest symbolem urzędu biskupa diecezjalnego. Siedzącemu na katedrze abp. Jędraszewskiemu przedstawiciele duchowieństwa i wiernych złożyli homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

W swojej homilii nowy metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski mówił o tradycjach chrześcijańskich Polski, wspaniałej historii Katedry Wawelskiej, o swoich poprzednikach biskupach krakowskich oraz o krakowskich świętych.

„Drodzy Bracia i Siostry – Księża Kardynałowie, Biskupi, Kapłani, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy – wszyscy tworzący Lud Boży Kościoła Krakowskiego, proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka” – apelował w homilii ks. arcybiskup.

Nowy pasterz krakowski odniósł się też do życia i słów św. Jana Pawła II. Jak wskazał wyrażana przez ks. kard. Wojtyłę troska o ojczyznę „dla nas, znajdujących się u progu 2017 roku, znaczy to: odkrywać ciągle na nowo nieporównywalną z niczym innym naszą godność Bożych dzieci, które Pana Jezusa mają za Króla swych serc i sumień”; budować królestwo Chrystusa i bronić go w naszym narodzie, stać na straży tej duchowej tożsamości polskiego narodu, która swe korzenie znajduje w Mieszkowym Chrzcie z 966 r.; zdecydowanie bronić każdego poczętego życia i ukazywać piękno chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny; podkreślać rolę prawdy jako fundamentu autentycznego spotkania człowieka z drugim człowiekiem, fundamentu życia społecznego i politycznego.

„Jak troskliwie pamiętać o polskich bohaterach z czasów II wojny światowej i czasu zniewolenia za rządów tzw. władzy ludowej oraz jak z mocą tej pamięci budzić nas z duchowego letargu ukazywał Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, który oddał swe życie na służbie Ojczyźnie w katastrofie smoleńskiej i wraz ze swoją małżonką spoczywa na Wawelu od prawie siedmiu już lat” – mówił także w homilii nowy metropolita krakowski.

HOMILIA KS. ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO WYGŁOSZONA PODCZAS INGRESU DO KATEDRY KRAKOWSKIEJ

Na zakończenie uroczystości głos zabrał emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.

„Chciałbym Ci życzyć tego samego, co życzyłem św. Janowi Pawłowi II – byś miał odwagę zawsze realizować to, co się rodzi na modlitwie. Niech Twoją siłą, podobnie jak św. Jana Pawła II będzie Bóg, zakorzenienie w Bogu. Niech to będzie źródłem światła dla Ciebie, źródłem mocy, odwagi i radości. Niech On, Bóg sprawi, aby Twoje praca przyniosła jak najwspanialsze owoce dla dobra archidiecezji krakowskiej, dla dobra Kościoła w Polsce, Kościoła powszechnego, Polski, ludzkości. Twoja siłą niech będzie Bóg, wtedy Twoja praca będzie owocna” – powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski.

„Znając Ciebie jestem przekonany, że tak jest i tak będzie. O to się gorąco modlę” – dodał przedstawiciel Watykanu.

INGRES KS. ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO: PRZEMÓWIENIE KS. KARD. ZENONA GROCHOLEWSKIEGO

Gratulacje nowemu metropolicie w imieniu Konferencji Episkopatu Polski złożył także jej przewodniczący i metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

„Rząd dusz to sztuka nad sztukami, dlatego życzę Tobie, czcigodny arcybiskupie Marku, byś był – jak tego pragnie św. Grzegorz Wielki – czysty w myśli, wybitny w działaniu, rozważny w milczeniu, pożyteczny w słowie, bardzo bliski każdemu współczuciem, ponad wszystko oddany rozmyślaniu” – powiedział ks. abp Gądecki, wskazując także trudy biskupiej posługi i dziękując metropolicie za dotychczasowe działania.

INGRES KS. ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO: PRZEMÓWIENIE KS. ABP. STANISŁAWA GĄDECKIEGO

Głos zabrał także biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej i dziekan krakowskiej kapituły katedralnej ks. bp Jan Szkodoń.

„Wyrażam głęboki szacunek, religijne posłuszeństwo, wdzięczność wobec Boga i obiecuję modlitwę Kościoła krakowskiego w intencji naszego biskupa diecezjalnego” – powiedział ks. bp. Szkodoń.

INGRES KS. ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO: PRZEMÓWIENIE KS. BP. JANA SZKODONIA

Na zakończenie uroczystości przemówił także sam metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, dziękując uczestnikom ingresu za obecność.

„Całym sercem dziękuję za to, że mogliśmy stanowić wspólnotę Eucharystyczną, a więc wspólnotę przenikniętą dziękczynieniem składanym Bogu. (…) Bardzo dziękuję za wszystkie bardzo serdeczne, dobre i ciepłe słowa, które na początku tej uroczystości skierował najpierw do mnie ks. kard. Stanisław, a na zakończenie mszy św. ks. kard. Zenon, ks. abp metropolita poznański Stanisław i ks. bp Jan, reprezentujący Archidiecezję Krakowską” – powiedział nowy metropolita krakowski.

Według szacunków proboszcza parafii wawelskiej ks. Zdzisława Sochackiego, w Katedrze Wawelskiej w uroczystości uczestniczyło 2 tys. wiernych. Pozostali wierni mogli oglądać ingres na telebimie, umieszczonym na zewnątrz, przebieg uroczystości transmitowała m.in. TV Trwam.

W ingresie oprócz nuncjusza apostolskiego, prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką i premier Beaty Szydło uczestniczyli także przedstawiciele Episkopatu, kardynałowie i biskupi, w tym były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Obecni byli także członkowie rządu i parlamentarzyści, władze Łodzi, Krakowa i Małopolski oraz przedstawiciele archidiecezji łódzkiej.

Z okazji ingresu rozdawany był obrazek z wizerunkiem namalowanej na szkle Matki Bożej Jaworzyńskiej – który podkreślał związki nowego metropolity z górami. Wybito też medale pamiątkowe. Na specjalne zaproszenie metropolity wszyscy uczestnicy ingresu zostali zaproszeni na obiad po Mszy św.: w seminarium duchownym, u oo. Franciszkanów i w siedzibie kurii.

Ks. abp Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską.

Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1987-1996 pracował w „Przewodniku Katolickim”, w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.

Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim. W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum” (Znać Chrystusa).

***

 

GALERIA
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

MATERIAŁY WIDEO

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl