W Krakowie odbył się ingres ks. abp. Marka Jędraszewskiego
Ks. abp Marek Jędraszewski objął w sobotę obowiązki pasterza krakowskiego Kościoła. W uroczystości, która odbyła się w Katedrze na Wawelu, uczestniczyła para prezydencka, premier rządu, przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwa i wierni.
Ingres poprzedził dźwięk Dzwonu Zygmunta, który bije w najważniejszych dla Polski i Kościoła okolicznościach. Jak powiedział PAP ks. prof. Jacek Urban, historyk i dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej, był to 79 ingres biskupa Krakowa, a abp Marek Jędraszewski jest 14. biskupem Krakowa pochodzącym z Wielkopolski.
8 grudnia 2016 roku papież Franciszek przyjął rezygnację ks. kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego w związku z ukończeniem 75 lat i mianował nowym metropolitą krakowskim abpa Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego.
Obrzęd objęcia archidiecezji krakowskiej przez nowego metropolitę rozpoczął się przy wejściu do Katedry. Wkraczający w towarzystwie m.in. ks. kard. Stanisława Dziwisza i nuncjusza apostolskiego ks. abp. Salvatore Pennacchiniego ks. abp Marek Jędraszewski ucałował krzyż, podany mu przez dziekana kapituły katedralnej bpa Jana Szkodonia, pokropił zebranych wodą święconą i uczcił relikwie świętych patronów przy Konfesji św. Stanisława. Następnie udał się do Kaplicy Najświętszego Sakramentu na modlitwę w ciszy.
Przy ołtarzu abp. Jędraszewskiego powitał ks. kard. Stanisław Dziwisz.
„Katedra Wawelska i Kościół Krakowski zapisują dziś nową kartę swych długich dziejów. Księże Arcybiskupie Marku – od dzisiaj Ty zaczynasz zapisywać tę nową kartę, a my ją będziemy zapisywać razem z Tobą” – powiedział ks. kardynał przywołując historię tego miejsca i poprzedników obecnego metropolity.
Podczas uroczystości przy ołtarzu głównym odczytana została bulla papieża Franciszka z 8 grudnia ubiegłego roku o mianowaniu abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Na ramiona metropolity nałożono haftowany perłami i złotą nicią Racjonał św. Jadwigi, zakładany na wyjątkowe uroczystości religijne przez arcybiskupów krakowskich.
Następnie nuncjusz apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio przekazał metropolicie pastorał – symbol władzy pasterskiej – i odprowadził do katedry, która jest symbolem urzędu biskupa diecezjalnego. Siedzącemu na katedrze abp. Jędraszewskiemu przedstawiciele duchowieństwa i wiernych złożyli homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.
W swojej homilii nowy metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski mówił o tradycjach chrześcijańskich Polski, wspaniałej historii Katedry Wawelskiej, o swoich poprzednikach biskupach krakowskich oraz o krakowskich świętych.
„Drodzy Bracia i Siostry – Księża Kardynałowie, Biskupi, Kapłani, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy – wszyscy tworzący Lud Boży Kościoła Krakowskiego, proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka” – apelował w homilii ks. arcybiskup.
Nowy pasterz krakowski odniósł się też do życia i słów św. Jana Pawła II. Jak wskazał wyrażana przez ks. kard. Wojtyłę troska o ojczyznę „dla nas, znajdujących się u progu 2017 roku, znaczy to: odkrywać ciągle na nowo nieporównywalną z niczym innym naszą godność Bożych dzieci, które Pana Jezusa mają za Króla swych serc i sumień”; budować królestwo Chrystusa i bronić go w naszym narodzie, stać na straży tej duchowej tożsamości polskiego narodu, która swe korzenie znajduje w Mieszkowym Chrzcie z 966 r.; zdecydowanie bronić każdego poczętego życia i ukazywać piękno chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny; podkreślać rolę prawdy jako fundamentu autentycznego spotkania człowieka z drugim człowiekiem, fundamentu życia społecznego i politycznego.
„Jak troskliwie pamiętać o polskich bohaterach z czasów II wojny światowej i czasu zniewolenia za rządów tzw. władzy ludowej oraz jak z mocą tej pamięci budzić nas z duchowego letargu ukazywał Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, który oddał swe życie na służbie Ojczyźnie w katastrofie smoleńskiej i wraz ze swoją małżonką spoczywa na Wawelu od prawie siedmiu już lat” – mówił także w homilii nowy metropolita krakowski.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.
„Chciałbym Ci życzyć tego samego, co życzyłem św. Janowi Pawłowi II – byś miał odwagę zawsze realizować to, co się rodzi na modlitwie. Niech Twoją siłą, podobnie jak św. Jana Pawła II będzie Bóg, zakorzenienie w Bogu. Niech to będzie źródłem światła dla Ciebie, źródłem mocy, odwagi i radości. Niech On, Bóg sprawi, aby Twoje praca przyniosła jak najwspanialsze owoce dla dobra archidiecezji krakowskiej, dla dobra Kościoła w Polsce, Kościoła powszechnego, Polski, ludzkości. Twoja siłą niech będzie Bóg, wtedy Twoja praca będzie owocna” – powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski.
„Znając Ciebie jestem przekonany, że tak jest i tak będzie. O to się gorąco modlę” – dodał przedstawiciel Watykanu.
Gratulacje nowemu metropolicie w imieniu Konferencji Episkopatu Polski złożył także jej przewodniczący i metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.
„Rząd dusz to sztuka nad sztukami, dlatego życzę Tobie, czcigodny arcybiskupie Marku, byś był – jak tego pragnie św. Grzegorz Wielki – czysty w myśli, wybitny w działaniu, rozważny w milczeniu, pożyteczny w słowie, bardzo bliski każdemu współczuciem, ponad wszystko oddany rozmyślaniu” – powiedział ks. abp Gądecki, wskazując także trudy biskupiej posługi i dziękując metropolicie za dotychczasowe działania.
Głos zabrał także biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej i dziekan krakowskiej kapituły katedralnej ks. bp Jan Szkodoń.
„Wyrażam głęboki szacunek, religijne posłuszeństwo, wdzięczność wobec Boga i obiecuję modlitwę Kościoła krakowskiego w intencji naszego biskupa diecezjalnego” – powiedział ks. bp. Szkodoń.
Na zakończenie uroczystości przemówił także sam metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, dziękując uczestnikom ingresu za obecność.
„Całym sercem dziękuję za to, że mogliśmy stanowić wspólnotę Eucharystyczną, a więc wspólnotę przenikniętą dziękczynieniem składanym Bogu. (…) Bardzo dziękuję za wszystkie bardzo serdeczne, dobre i ciepłe słowa, które na początku tej uroczystości skierował najpierw do mnie ks. kard. Stanisław, a na zakończenie mszy św. ks. kard. Zenon, ks. abp metropolita poznański Stanisław i ks. bp Jan, reprezentujący Archidiecezję Krakowską” – powiedział nowy metropolita krakowski.
Według szacunków proboszcza parafii wawelskiej ks. Zdzisława Sochackiego, w Katedrze Wawelskiej w uroczystości uczestniczyło 2 tys. wiernych. Pozostali wierni mogli oglądać ingres na telebimie, umieszczonym na zewnątrz, przebieg uroczystości transmitowała m.in. TV Trwam.
W ingresie oprócz nuncjusza apostolskiego, prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką i premier Beaty Szydło uczestniczyli także przedstawiciele Episkopatu, kardynałowie i biskupi, w tym były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Obecni byli także członkowie rządu i parlamentarzyści, władze Łodzi, Krakowa i Małopolski oraz przedstawiciele archidiecezji łódzkiej.
Z okazji ingresu rozdawany był obrazek z wizerunkiem namalowanej na szkle Matki Bożej Jaworzyńskiej – który podkreślał związki nowego metropolity z górami. Wybito też medale pamiątkowe. Na specjalne zaproszenie metropolity wszyscy uczestnicy ingresu zostali zaproszeni na obiad po Mszy św.: w seminarium duchownym, u oo. Franciszkanów i w siedzibie kurii.
Ks. abp Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską.
Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1987-1996 pracował w „Przewodniku Katolickim”, w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.
W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.
Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim. W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum” (Znać Chrystusa).
***
GALERIA
fot. PAP/Jacek Bednarczyk
MATERIAŁY WIDEO
PAP/RIRM