Kard. Dziwisz: Kard. Macharski był człowiekiem głębokiej wiary

Metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz powiedział w piątkowej homilii Mszy św. pogrzebowej ks. kard. Franciszka Macharskiego, że jego poprzednik był „człowiekiem głębokiej wiary”. „Stał się autorytetem w środowisku krakowskim, w Polsce i Kościele” – podkreślił.

Ks. kard. Dziwisz zaznaczył, że między wiarą a życiem ks. kard. Macharskiego „nie było rozdźwięku”. Wiara – mówił – kształtowała duchowość zmarłego, modlitewne skupienie, kontemplacyjne zanurzenie w Bogu, mistyczne przeżycia, ale także pasterską wrażliwość na drugiego człowieka, wyobraźnię miłosierdzia, towarzyszącą obecność w życiu innych ludzi oraz ducha służby i poświęcenia.

Mówił też, że głęboka wiara i nadzieja ks. kard. Macharskiego, ale także jego wyczucie spraw społecznych, umożliwiły mu w okresie stanu wojennego oraz w trudnych momentach transformacji ustrojowych po 1990 r., przeprowadzenie wiernych archidiecezji krakowskiej przez „Morze Czerwone skomplikowanej polskiej rzeczywistości”.

Jak podkreślił metropolita krakowski, ks. kard. Macharski nigdy Kościoła nie upolityczniał, o czym świadczy jego nauczanie, bo chciał, aby Kościół był domem dla ludzi różnych opcji politycznych, a równocześnie przestrzenią otwartych dyskusji światopoglądowych i autentycznego dialogu, tak międzyreligijnego, jak i kulturowego.

Wszystkie dokonania ks. kard. Macharskiego i przyznane mu honorowe tytuły i odznaczenia polskie i zagraniczne – mówił w homilii metropolita krakowski – w najmniejszym stopniu nie zmieniały jego stylu życia – prostego, ascetycznego, ewangelicznego.

„Nie ulega wątpliwości, że kardynał Franciszek żył i działał w kręgu Bożego Miłosierdzia (…). Jako biskup swoim zawołaniem uczynił słowa: Jesu, in Te confido – >> Jezu, ufam Tobie <<. To była zasada i drogowskaz, którym się kierował” – ocenił ks. kard. Dziwisz.

Przypomniał też, że wielkim dokonaniem zmarłego duchownego była budowa łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które 17 sierpnia 2002 r. konsekrował papież Jan Paweł II zawierzając równocześnie świat Bożemu Miłosierdziu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl