Uroczystości w 152. rocznicę śmierci Romualda Traugutta

Dziś mija 152. rocznica stracenia na stokach Cytadeli warszawskiej Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego z czasu Powstania Styczniowego. W Stolicy odbędą się uroczystości upamiętniające śmierć polskich przywódców.

Obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 17.00 pod Krzyżem Traugutta przy zbiegu ulic Sanguszki i Zakroczymskiej. Na stokach Cytadeli w intencji wszystkich powstańców sprawowana będzie Msza św. polowa.

Eucharystii przewodniczył będzie ks. prałat Stefan Kotwiński, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście.

To była straszliwa egzekucja polskich bohaterów o której nie możemy zapomnieć – mówi poseł PiS Andrzej Melak, przew. Komitetu Katyńskiego.

– 152 lata temu, zaborca dokonał publicznej egzekucji naszych przywódców. Zgromadził w tym celu ponad 30 tys. warszawiaków i publicznie przy dźwiękach orkiestr wojskowych rozpoczęto egzekucję. Kiedy powieszono pierwszego powstańca – lud padł na kolana i śpiewał ,,Wielki Boże, wielki mocny, wielki a nieśmiertelny”. Lud Warszawy z wielkim bólem, troską wysłuchał tego, co zgotował im zaborca rosyjski – zaznacza Andrzej Melak.

Po Eucharystii zostanie odczytany apel poległych. Po nim nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

5. sierpnia 1864 r. rosyjski zaborca rozkazał powiesić Romualda Traugutta i jego współpracowników z Rządu Narodowego Powstania Styczniowego: Jana Jeziorańskiego, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego i Romana Żulińskiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl