149. rocznica śmierci Romualda Traugutta oraz członków Rządu Narodowego

W Warszawie zakończyły się uroczystości upamiętniające 149. rocznicę śmierci przywódców Powstania Styczniowego: Romualda Traugutta oraz członków Rządu Narodowego.

Uroczystości upamiętniające śmierć przywódców Powstania Styczniowego rozpoczęły się Mszą Świętą polową na stokach Cytadeli Warszawskiej. Eucharystii  – tradycyjnie od 30 lat –  przewodniczył ks. prałat Stefan Kotwiński, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście.

5 sierpnia 1864 roku Romuald Traugutt i jego współpracownicy z Rządu Narodowego Powstania Styczniowego: Jan Jeziorański, Rafał Krajewski, Józef Toczyski i Roman Żuliński zostali powieszeni przez Rosjan na stokach Cytadeli. Zbrodnię obserwowało 30 tysięcy rodaków, na zmianę płacząc i modląc się.

– 5 sierpnia na stokach Cytadeli Warszawskiej Rosjanie dokonali publicznej egzekucji, na której zgromadziło się 30 tys. Warszawiaków. Przy orkiestrach wojskowych grających marsze dokonano publicznej egzekucji. Przywieziono skazańców, każdego na innym wozie. Skazańcy ucałowali Krzyże i zginęli z pokojem wiedząc, że oddają życie dla niepodległej Rzeczpospolitej – powiedział Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego.

Po Mszy Świętej miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod Krzyżem Traugutta i Głazem Pamięci.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl