Uroczystości pogrzebowe ks. kard. Macharskiego w piątek na Wawelu

W wieku 89 lat zmarł we wtorek były metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski. Przed południem jego śmierć obwieściło krakowianom bicie dzwonu Zygmunta. Po południu odprawiono Mszę św. w Katedrze na Wawelu. Tam w piątek odbędzie się pogrzeb.

Ks. kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Z rąk papieża Jana Pawła II w styczniu 1979 r. otrzymał sakrę biskupią, a w czerwcu tego samego roku – godność kardynalską.

Przez wiele lat ks. kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Zmarł we wtorek o godz. 9.37 w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku stracił przytomność.

We wtorek wspominali i żegnali go hierarchowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Krakowa.

Ks. Kardynała pożegnał papież Franciszek, który kilka dni temu odwiedził go w szpitalu w Krakowie. Papież przypomniał, że ks. kard. Macharski „przewodził Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji, z mądrością, ze zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka, o dobro wspólnoty Kościoła, a zwłaszcza o zachowanie żywej wiary w sercach ludzi”.

„Ogromna strata. Zmarł ks. kard. Franciszek Macharski, wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła. RIP.” – napisał na twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Odszedł do wieczności dobry pasterz, który przez 27 lat prowadził z wielką mądrością i odpowiedzialnością w trudnych czasach Kościół krakowski. W okresie przemian, które dokonały się w Polsce, przeobrażeń politycznych, umiał zachować słuszny dystans, który zaowocował tym, że Kościół zachował swoją niezależność i równocześnie zachował współpracę dla dobra Kościoła i społeczeństwa w Polsce” – powiedział ks. kard. Dziwisz.

Natomiast metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz powiedział, że ks. kard. Macharski potrafił być blisko ludzi, zarówno w radosnych, jak i smutnych chwilach. Najbardziej namacalnym tego dowodem była jego postawa, gdy umierał Jan Paweł II, wówczas był z ludźmi wszędzie – wspominał ks. kard. Kazimierz Nycz.

Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak powiedział, że ks. kard. Macharski był człowiekiem głębokiej wiary i zawierzenia Miłosierdziu Bożemu, który bardzo często powtarzał słowa swego zawołania biskupiego: „Jezu, ufam Tobie”.

„Niewątpliwie był to wielki mąż stanu Stolicy Apostolskiej i Kościoła w Polsce. Wiele lat pełnił posługę wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, był głęboko zaangażowany w dialog między Polakami a Żydami. Był człowiekiem prostej, ufnej wiary” – podkreślił ks. abp Wojciech Polak.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki wspominał, że ks. kard. Macharski był postacią bardzo ujmującą, miał nie tylko silną duchowość, ale i zmysł dyplomacji. Był też człowiekiem wielkiego ducha i szerokiego rozmachu, a także był blisko ludzi. Sekretarz generalny KEP-u ks. bp Artur Miziński podkreślał, że ks. kard. Macharski pragnął, by Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Krakowie.

„Takim rysem charakterystycznym końca jego życia, tych ostatnich tygodni spędzonych w cierpieniu i szpitalu było to, że swoim cierpieniem, a wcześniej modlitwą otulał niejako ŚDM, ciesząc się, że one są w Krakowie i prosząc o to, aby były pomyślne” – dodał ks. bp Artur Miziński.

Zdaniem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odszedł wybitny mąż stanu, wybitny człowiek, nadzwyczaj skromny i życzliwy. Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz powiedział, że odeszła jedna z największych postaci Krakowa, wspaniały człowiek z wielką charyzmą i arystokrata.

Wikariusz generalny Archidiecezji Krakowskiej ks. infułat Bronisław Fidelus powiedział, że ks. Kardynał starał się kontynuować dzieło Karola Wojtyły, choć czasy nie były łatwe. „Był bezpośredni w kontaktach, nie tylko dla kapłanów, ale dla wszystkich wiernych, których nawiedzał podczas wizytacji duszpasterskich. Lubił mieć kontakt z ludźmi. Podtrzymywał tradycję zapoczątkowaną przez ks. kard. Karola Wojtyłę spotkań z różnymi grupami. W styczniu codziennie odbywały się opłatki z przedstawicielami różnych środowisk” – dodał ks. infułat Bronisław Fidelus.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Wojciech Zyzak ocenił, że ks. kard. Macharski w jakiś szczególny sposób zapowiadał pontyfikat papieża Franciszka będąc takim krakowskim Franciszkiem, człowiekiem niezwykle skromnym, prostym a jednocześnie wielkiej mądrości.

„To co ujmowało w ks. Kardynale, to taka ogromna prostota, ciepło promieniujące do każdego człowieka i rozmodlenie. Czy był w purpurowych szatach, czy w zwykłej kurtce, czy rozmawiał z dziećmi czy z profesorami, to zawsze był taki sami i to było w nim bardzo autentyczne” – wspominał dominikanin o. Maciej Zięba.

Publicystka Józefa Hennelowa powiedziała, że ks. kard. Macharski miał w sobie wielką uważność, solidarność i troskę, którą umiał okazać, wspierał też środowisko Znaku, Tygodnika Powszechnego i Klubu Inteligencji Katolickiej. Zdaniem publicystki Ewy Czaczkowskiej ks. kard. Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i św. siostry Faustyny Kowalskiej, a także bardzo przyczynił się do rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl