Życzenia i podziękowania

W hołdzie ks. kard. Franciszkowi Macharskiemu w 80. rocznicę urodzin Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przygotowało wyjątkową wystawę. Zaprezentowano na niej archiwalne zdjęcia i pamiątki związane z osobą księdza kardynała. Ekspozycja pokazuje m.in. lata jego 27-letniej posługi na stolicy św. Stanisława, biskupa i męczennika.

Na wystawie można zobaczyć rodzinne zdjęcia ks. kard. Franciszka Macharskiego, na których został uwieczniony jako mały chłopiec, są także fotografie jego rodziców i rodzeństwa. Wśród pamiątek wyeksponowano odznaczenia, jakie na przestrzeni lat otrzymał ksiądz kardynał, w tym Order Uśmiechu. Jest również jego legitymacja honorowego członka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zaprezentowano także liczne zdjęcia dokumentujące lata pasterzowania w archidiecezji krakowskiej.

Podczas wernisażu jubilat odebrał życzenia i gratulacje od przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, miejskich, świata nauki i kultury, od swoich przyjaciół i współpracowników. Szczególnym akcentem był występ przedszkolaków. Dzieci wręczyły księdzu kardynałowi własnoręcznie przygotowane prace. Wśród gości byli także górale. Delegacja z Ludźmierza ofiarowała jubilatowi obraz z wizerunkiem Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala.

Arcybiskup senior ks. kard. Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1979 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 roku. Swoją posługę jako metropolita krakowski pełnił do 2005 r., do momentu mianowania przez Ojca Świętego Benedykta XVI na to stanowisko ks. abp. Stanisława Dziwisza. Ksiądz kardynał Macharski godność kardynalską otrzymał 29 czerwca 1979 roku. Swoją działalność duszpasterską prowadził na wielu płaszczyznach.

Małgorzata Bochenek, Kraków

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl