Rocznica konsekracji Bazyliki w Łagiewnikach

Uroczystości związane jubileuszem 10-lecia  konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia rozpoczynają się dzisiaj o godz. 11.00 uroczystą mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Franciszka Macharskiego i potrwają do niedzieli.

 

Ojciec św. Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku, podczas ostatniej wizyty w Polsce konsekrował bazylikę oraz dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

 

„W Krakowie zgromadziły się ogromne tłumy ludzi, wszyscy byli ciekawi. Przede wszystkim to był ostatni pobyt papieża w Polsce. Widać było, że Ojciec Św. jest słaby, ale osobiście przybył do Łagiewnik i osobiście konsekrował Bazylikę. Pamiętamy jego sylwetkę pochylona nad ołtarzem. Namaszczał ten ołtarz, bo konsekracja to jest uroczyste poświęcenie połączone z namaszczeniem ołtarza, namaszczeniem ścian Bazyliki. Akurat w tym wypadku namaszczenia ścian bazyliki dokonywali w jego imieniu kardynałowie, Ojciec Św. już wtedy nie mógł chodzić” – powiedział Jan Machniak, dyr. Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego JP II

 

Orędzie Bożego Miłosierdzia, ma nam uświadomić wielki dar Boga dla człowieka. Dar, którym mamy się dzielić z bliźnimi.
Uroczystości jubileuszowe, są dla Polski szczególnie ważne.

 

Ojciec św. rozszerzył poprzez konsekrację bazyliki i akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu, kult św. siostry Faustyny i Jezusa Miłosiernego – dodał ks. prof. Jan Machniak.

 

“Orędzie Bożego Miłosierdzia jest przypomnieniem o tym, że Bóg jest, ale jest również przypomnieniem, że Bóg kocha człowieka nie zostawia go nigdy samego I jednocześnie przypomina nam to orędzie o tym, że człowiek może przyjąć miłosierdzie I może miłosierdziem dzielić się z drugim człowiekiem. Możemy być miłosierni. Prawda taka prosta, musi być oczywista. Uroczystości będą poprzez jubileusz dziesięciolecia konsekracji bazyliki przypominać nam o tym obowiązku rozszerzania Bożego Miłosierdzia” – dodaje prof. Jan Machniak.

 

 

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl