fot. Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba w Łagiewnikach. Ceremonia nadania Stopnia Patriotycznego

W sobotę, 16 września, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbyła się ceremonia nadania Stopnia Patriotycznego Rycerzy Kolumba. Mszy św. o godz. 12.00 w Bazylice przewodniczył ks. bp Janusz Mastalski. W czasie uroczystości został poświęcony sztandar Rady 17667 im. bł. ks. Michała Sopoćki, która działa przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

fot. Rycerze Kolumba

Zebranych w łagiewnickiej bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas.

Jak to pięknie, gdy Bazylikę wypełniają Rycerze oraz osoby, które Wam towarzyszą. Serdecznie witam wszystkich, którzy zgromadzili się na tej Eucharystii w Bazylice Bożego Miłosierdzia. Pewnie wszyscy wiemy, że tę świątynię konsekrował 21 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku św. Jan Paweł II i tu zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Mówił wtedy: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia. Na wszystkich kontynentach w głębi ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o Miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi śmierć i ból niewinnych potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój”. Minęło 21 lat i świat jeszcze bardziej potrzebuje Bożego Miłosierdzia. I o to Boże Miłosierdzie dzisiaj chcemy się modlić. Dla całego świata i dla każdego z nas – powiedział rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

fot. Rycerze Kolumba

W homilii ks. bp Janusz Mastalski przypomniał słowa bł. ks. Michaela McGivney’a, założyciela Rycerzy Kolumba: „Postępujemy powoli, ale pewnie”.

Jest nas coraz więcej i coraz więcej dajemy świadectw o tym, że warto być Rycerzem Kolumba, warto angażować się w te dzieła, które były tak bliskie sercu naszego Założyciela – zauważył.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej mówił o owocach bycia Rycerzem Kolumba: zaufaniu, głębokiej, pogłębianej wierze, skutecznym świadectwie, jednoznaczności.

Mamy z tej świątyni wyjechać wzmocnionymi. Może mamy jakieś dylematy, niezałatwione sprawy, może czegoś się boimy. Panie, przemów w swoim miłosierdziu, tak jak przemówiłeś do uczniów, mówiąc o tym, jak budować Królestwo Boże – mówił ks. bp Janusz Mastalski.

Jesteśmy tutaj, w tej pięknej Bazylice po to, aby Panu Bogu dziękować, żeby Go prosić oraz poczuć naszą jedność i siłę w Panu – dodał.

fot. Rycerze Kolumba

Zwracając się do zebranych w bazylice Rycerzy kaznodzieja, powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, iż są potrzebni Kościołowi w Polsce i na świecie.

Nasz przykład będzie pociągał. Musimy być w tym wszystkim jednak pokorni – podkreślił duchowny.

Ks. bp Janusz Mastalski przytoczył słowa Założyciela Rycerzy Kolumba:

„Jedność i miłosierdzie to nasze motto. Jedność po to, aby zdobyć na tyle siły, by móc nieść sobie wzajemnie miłosierną pomoc w życzliwości, dopóki żyjemy, a także w świadczeniu finansowego wsparcia tym, których pozostawiamy, by opłakiwali nasze odejście” – dodał.

Na koniec kaznodzieja powiedział:

Drodzy Bracia, trwajmy, bądźmy głębokiej wiary ludźmi skutecznymi w świadectwie i zawsze wierni. Wiwat Jezus – mówił.

fot. Rycerze Kolumba

Eucharystię koncelebrował ks. bp Robert Chrząszcz oraz wielu kapelanów Rad Kolumba. Po Mszy św. w Auli św. Jana Pawła II odbyła się ceremonia nadania stopnia patriotycznego.

W łagiewnickiej świątyni do poniedziałku trwa peregrynacja ikony św. Józefa. W niedzielę – w czasie każdej Eucharystii – św. Józefowi zostaną zawierzone wszystkie rodziny. Po Mszach św. o godz. 10.30, 12.00 i 15.20 będzie wyświetlony film „Opiekun”.

Rycerze Kolumba

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl