fot. Tomasz Strąg

W sobotę w Krakowie sympozjum z okazji 40. rocznicy encykliki „Dives in misericordia”

W najbliższą sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie -Łagiewnikach odbędzie się sympozjum „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy ogłoszenia encykliki św. Jana Pawła II „Dives in misericordia”.

Św. Jan Paweł II był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia. Często nazywano go Papieżem Miłosierdzia. W maju obchodziliśmy 100. rocznicę jego urodzin. W tym roku przypada również 40. rocznica opublikowania encykliki św. Jana Pawła II „Dives in misericordia”.

– Encyklika została ogłoszona 30 listopada 1980 roku. Warto wspomnieć, że to pierwsza w historii Kościoła encyklika poświęcona w całości Bogu bogatemu w miłosierdzie – powiedział ks. dr Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Z tej okazji w krakowskich Łagiewnikach przygotowano sympozjum, które odbędzie się w najbliższą sobotę. Rozpocznie się o godz. 9.00. Zostaną zaprezentowane wykłady przez prelegentów z Polski oraz z Rzymu, m.in. przez ks. bp. Henryka Wejmana,  ks. bp. Henryka Ciereszko, s. Elżbietę Siepak czy ks. dr. Andrzeja Dobrzyńskiego. Wykłady będą dotyczyły m.in. koncepcji Bożego Miłosierdzia według św. Jana Pawła II czy maryjnego przesłania encykliki o Bogu bogatym w miłosierdzie. Po prelekcjach zaplanowano uroczystą modlitwę w Bazylice Bożego Miłosierdzia.

– To będzie modlitwa w Godzinie Miłosierdzia. Potem Msza św., po zakończeniu Eucharystii zostanie wykonany premierowy utwór muzyczny, przygotowany specjalnie na tę okoliczność. Całość zakończy zwiedzanie wystawy fotograficznej „JPII – Papież Miłosierdzia” – poinformował ks. dr Zbigniew Bielas.

Organizatorami wydarzenia są: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 

TV Trwam News

drukuj