jasnagora.com

Dobiegła końca 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Na Jasnej Górze w niedzielę zakończyła się dwudniowa 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Zainicjował ją w 1982 roku bł. ks. Jerzy Popiełuszko, patron „Solidarności”.  

W modlitwie wzięli udział członkowie rodziny błogosławionego, przedstawiciele władz państwowych, różnych branż i zawodów, a przede wszystkim członkowie „Solidarności”.

List do zebranych napisał m.in. prezydent Andrzej Duda. Odczytała go minister Małgorzata Paprocka.

– Błogosławiony męczennik, kapelan ludzi pracy ks. Jerzy Popiełuszko mówił, że „solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze”. Przesłanie to jest nadal aktualne. Taka solidarność łączyła nas, Polaków, w latach 80., gdy słuchaliśmy homilii skromnego kapłana z warszawskiego Żoliborza. I takiej solidarności potrzebujemy również dziś, 34 lata po upadku komunizmu – napisał w liście Andrzej Duda.

List premiera Mateusza Morawieckiego odczytała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

– Naszym celem powinna być troska o dobro wspólne i budowa Ojczyzny, w której jest miejsce dla głębokiego patriotyzmu, która jest wolna od ideologicznych nacisków i dba o rozwój autentycznej demokracji; która nie obawia się sięgać do swych kulturowych korzeni po inspiracje do kreowania przestrzeni wolności dla wszystkich obywateli Rzeczypospolitej – napisał w liście Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/MarlenaMalag/status/1703427480554541202

Głos zabrał także lider „Solidarności”, Piotr Duda. Przytoczył słowa bł. ks. Popiełuszki o tym, że „prawda jest niezmienna; prawdę nie można zniszczyć tą lub inną decyzją, lub ustawą”.

Wyraził zadowolenie, że wyborom parlamentarnym będzie towarzyszyć referendum dotyczące m.in. wieku emerytalnego. Wśród sukcesów Związku osiągniętych w tym roku po negocjacjach z rządem szef „Solidarności” wymienił między innymi tzw. emerytury pomostowe.

– Te emerytury były wygaszane. Odebrano wielu pracownikom możliwość korzystania z tego świadczenia. Zmieniliśmy ustawę o minimalnym wynagrodzeniu, która daje kolejne możliwości wyższego wynagrodzenia dla pracowników, którzy pracują na poziomie tzw. minimalnej płacy. Ale aby ktoś mógł pilnować tych ważnych postulatów, musi w zakładzie pracy mieć swobodę działania jako organizacji związkowej. Systemowym rozwiązaniem, na które czekaliśmy ponad 20 lat, to zmiana w Kodeksie postępowania cywilnego, która pozwala dać skuteczną ochronę naszym przedstawicielom w zakładzie pracy – powiedział Piotr Duda.     

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta suma na Szczycie Jasnogórskim. Homilię wygłosił ks. abp Adrian Galbas. Przytoczył m.in. słowa św. Jana Pawła II, w których upominał się o prawa należne ludziom pracy.

– O wolną od pracy niedzielę, o prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych i – jakże to ważne – o to, by człowiek pracy widział sens swojej pracy. To wszystko jest aktualne dziś. Trzeba też dziś przypomnieć to, co mówi Katechizm Kościoła, że dostęp do pracy, do zawodu, powinien być otwarty, bez niesprawiedliwej dyskryminacji, otwarty dla mężczyzn i kobiet, zdrowych i niepełnosprawnych – akcentował ks. abp Adrian Galbas.    

Podczas uroczystości złożono akt zawierzenia NSZZ „Solidarność” Matce Bożej. Tegorocznej 41. Pielgrzymce Ludzi Pracy towarzyszyło hasło: „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!”.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl